تیر 05, 1397 09:46 Asia/Tehran [Updated: مهر 21, 1398 12:46 Asia/Tehran]
  • بحران تولید موادمخدر در افغانستان/ تحلیل

پارس تودی- رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان بر مبارزه جدی با تولید موادمخدر در این کشور تاکید کرد.

«عبدالله عبدالله» در نشستی به مناسبت هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر در حضور نمایندگان سازمان ملل متحد، سفیران برخی کشورهای منطقه در کابل از همسایگان، کشورهای منطقه و جامعه جهانی خواست؛ با افزایش همکاریها، کمکهایشان را برای مبارزه با مواد مخدر به افغانستان تداوم بخشند.

وی درحالی بر همکاری جهانی برای مقابله با مواد مخدر درافغانستان تاکید دارد که آمارهای تولید و قاچاق آن دراین کشور به شدت نگران کننده است.

 بیشترین مناطق زیرکشت خشخاش در اختیار کیست؟

براساس امارهای منتشر شده 90 درصد تریاک و80 درصد هروئین جهان درافغانستان تولید میشود و درامد حاصل ازتولید تریاک بالغ بر1.5 میلیارد  دلار براورد میشود که مهمترین منبع تامین مالی گروههای تروریستی و خشونت طلب در افغانستان است.

به گونهای که گفته می شود تجارت موادمخدر در این کشور بالغ بر 70 درصد از نیازهای مالی طالبان را براورده می کند.

با افزایش تعداد گروههای تروریستی در افغانستان سطح زیر کشت خشخاش در این کشور نیز هر سال افزایش می یابد که به حدود 350 هزار هکتار رسیده است . 

«بازمحمد احمدی»، معاون سابق وزارت مبارزه با مواد مخدرافغانستان اعلام کرد ،" 30 درصد جنگ افغانستان ، بر سر تریاک است.

مافیای مواد مخدر حامیان تروریسم و طالبان در تشدید جنگ سهم دارند.

انها از طریق مختلف مانند وادار کردن کشاورزان به کشت خشخاش و ایجاد کارگاه های تولید مواد مخدر صنعتی موجب افزایش تولید مواد مخدر و درامدهای خود می شوند".

افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان باعث آلوده شدن بخش زیادی از جوانان بخصوص زنان در این کشور شده است.

براساس امارهای اعلام شده از سوی مقامات دولت افغانستان بیش از3 میلیون نفر ازمردم این کشور معتاد به مواد مخدرهستند که این روند رو به افزایش است.

این درحالی است که در گذشته افغانستان فاقد معتاد بود.

رسیدگی به امور درمانی و بازپروری معتادان در افغانستان هزینه بسیار سنگینی را بر دولت کابل تحمیل می کند که ازعهده آن خارج است.

در هرحال، ادامه تولید و قاچاق موادمخدر در افغانستان امنیت کشورهای منطقه را نیز به لحاظ امنیتی و اجتماعی به شدت به مخاطره انداخته است.

علاوه بر همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی برای مقابله با سوداگران آن؛ برقراری صلح و امنیت در افغانستان نیز باعث می‌شود تا کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در این کشور کاهش یابد.

تردیدی نیست افزایش معتادان در افغانستان دسیسه محافل غربی و اشغالگران دراین کشور است تا نسل آینده افغانستان را نابود و ادامه سلطه خود براین کشور را هموار کنند.

بی تفاوتی آمریکا و ناتو در برابر افزایش تولید مواد مخدردرافغانستان نیز نشان می دهد که انان با ادامه تامین مالی گروههای تروریستی و خشونت طلب مخالفتی ندارند.

نویسنده: مجيد وقاری

138/120

بیشتربخوانید:

ناکامی دولت افغانستان در مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر

مردم افغانستان به کمپین مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد بپیوندند

نقش سیا در افزایش قاچاق مواد مخدر در افغانستان

کلیدواژه