اردیبهشت 07, 1398 14:53 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  •  آغازبکارهفدهمین دوره مجلس نمایندگان افغانستان/تحلیل

پارس تودی- هفدهمین دور فعالیت مجلس نمایندگان افغانستان در نبود 31 نماینده از حوزه کابل، آغاز بکار کرد.

«محمداشرف غنی»، رییس جمهوری افغانستان درمراسم آغاز به کار مجلس نمایندگان این کشور در کابل گفت، فعالیت این مجلس باید شش ماه پیش آغاز می شد اما به دلیل بی کفایتی برخی از اعضای کمیسیون سابق انتخابات به تأخیر افتاد.

اشرف غنی دوره هفدهم مجلس نمایندگان افغانستان را دوره استحکام قوای سه گانه این کشور برای همکاری، نام گذاری کرد و افزود، تمام اسناد دولتی در اختیار اعضای مجلس برای  برنامه ریزی دقیق تر کارهای نمایندگان برای خدمت به مردم این کشور است.

هفدهمین دوره فعالیت مجلس نمایندگان در حالی آغاز شد که به دلیل اعلام نشدن نتیجه انتخابات درحوزه کابل، 31 کرسی این حوزه انتخابیه خالی بود.

انتخابات ولایت غزنی نیز به دلیل ناامنی و اختلافات قومی برسر نحوه برگزاری انتخابات برگزار نشد که نمایندگان سابق تا زمان انتخابات آن که قرار است به کار خود ادامه دهند.

آغاز بکار دوره جدید فعالیت مجلس نمایند گان افغانستان اگرچه پس از 6 ماه تاخیر انجام شد، اما بخشی ازچالش های پیش رو دولت اشرف غنی را کنار زد.

بدنبال اعلام بروز تقلب در برخی حوزه های انتخاباتی، ابطال آرا و شمارش مجدد که نتیجه عملکرد ضعیف و پرابهام کمیسیون مستقل انتخابات بود، روند اعلام نتایج انتخابات مجلس نمایندگان بسیارطولانی شد که این مسئله ضمن نقض قانون بدلیل عدم تشکیل مجلس جدید موجب بروز اعتراض های گسترده مردم، گروه های سیاسی و رسانه های افغانستان شد. 

«توماس راتیگ»، از موسسان شبکه تحلیلگران افغانستان پس از انتخابات پارلمانی اخیراین کشور گفت؛ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی به طور فزاینده‌ای اعتبارخود و نیز اعتماد به یکی از نهادهای منتخب قانون اساسی یعنی پارلمان را به مخاطره ‌انداخت.

به خصوص آنکه دربحبوجه رسیدگی به اعتراض‌ها و شکایات انتخاباتی درباره نحوه برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان، اشرف غنی اعضای کمیسیون های انتخاباتی را برکنار کرد که این تصمیم درآن شرایط موجب ایجاد شائبه تلاش برای دستکاری در نتایج انتخابات شد. 

با وجود آنکه طبق قانون اساسی افغانستان باید دوره کاری جدید مجلس نمایندگان با حضورهمه نمایندگان راه یافته به این نهاد تشکیل شود اما دولت این کشوربنا به ملاحظاتی ناگزیربه فراهم کردن مقدمات شروع بکار دوره هفدهم مجلس نمایندگان شد.    

با طولانی شدن شروع بکاردوره جدید مجلس نمایندگان افغانستان وافزایش اعتراض ها به دلیل غیر قانونی بودن مصوبات مجلس که با احتساب 6 ماه تاخیر در اعلام نتایج انتخابات مجلس و 3 سال تاخیر در برگزاری انتخابات که به حدود 4 سال رسید، دولت افغانستان برغم خالی بودن 31 کرسی حوزه انتخاباتی کابل، هفدهمین دوره مجلس را افتتاح کرد تا بخشی از اعتراض ها فروکش کند.

همچنین درپیش بودن برگزاری لویه جرگه صلح و لزوم حضور نمایندگان راه یافته به مجلس دراین اجلاس از دیگرعوامل موثر بر تصمیم اشرف غنی برای شروع بکار دوره هفدهم این نهاد بود.

البته باید توجه داشت که عدم تشکیل مجلس جدید حتی می توانست بر انگیزه مردم افغانستان برای مشارکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور که قرار است در ماه سپتامبر 2019 برگزار شود، تاثیرمنفی داشته باشد که با آغا بکار دوره هفدهم مجلس تا حدودی اعتماد عمومی به روند های دموکراتیک در افغانستان تقویت شد.

سخنان اشرف غنی در مراسم افتتاحیه درباره آنکه هیچ توافقی با طالبان بدون تائید پارلمان افغانستان صورت نخواهد گرفت، پیام مثبتی از سوی رئیس جمهوری این کشور برای تعامل با مجلس نمایندگان و احترام به جایگاه این نهاد قانونگذاری است.   

مردم افغانستان امید دارند در دوره جدید مجلس نمایندگان که چهره های جدیدی به آن راه یافته اند، امورقانونگذاری و نظارت دقیق ترو کارشناسی از دوره های پیشین پیگیری بشود. 138/118

نویسنده:محمدرضا عسگری

بیشتربخوانید:

گزارش: گشایش پارلمان افغانستان با شش ماه تاخیر        

کلیدواژه