اردیبهشت 15, 1398 17:27 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • اعتراض ترکیه به ناتو/ تحلیل

پارس تودی- تنش میان ترکیه با یونان و بخش یونانی نشین قبرس، به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" کشیده شده است.

"حامی آکسوی" سخنگوی وزارت خارجه ترکیه دعوت از بخش یونانی نشین قبرس را برای شرکت در مراسمی در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" محکوم کرد.

در این ارتباط، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای، دعوت از بخش یونانی نشین قبرس برای شرکت در مراسم تحویل قدرت در فرماندهی عالی نیروهای ناتو در اروپا (SACEUR) را یک اقدام بسیار ناشیانه خواند و آن را محکوم کرد. دولت ترکیه همچنین اقدام ناتو را غیرقابل توجیه خواند و از این سازمان نظامی خواست درباره این موضوع توضیح دهد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درحالی از بخش جنوبی (یونانی نشین) جزیره قبرس برای شرکت در مراسم تحویل قدرت در فرماندهی عالی نیروهای ناتو در اروپا (SACEUR) دعوت کرده است، که این جزیره عضو این سازمان نظامی نیست.

جزیره قبرس حتی عضو ناظر و یا همکار سازمان ناتو نیز محسوب نمی شود و قرار نیست طی چند سال آینده به این سازمان نظامی بپیوندد.

دعوت از بخش یونانی نشین قبرس برای شرکت در مراسم تحویل فرماندهی این سازمان برای ترکیه از حساسیت زیادی برخوردار است. دولت ترکیه علاوه بر مشکلات سیاسی که با یونان و بخش یونانی نشین قبرس دارد، در زمینه بهره برداری از برخی حوزه های انرژی تازه کشف شده در دریای مدیترانه و دریای اژه نیز با دو کشور مشکلاتی دارد.

این امر موجب شده است که، دولتمردان ترک روند همکاری سازمان های بین المللی نظیر ناتو با جزیره قبرس را با حساسیت بیشتری پیگیری کنند.

چنین به نظر می رسد، مسئولان سازمان نظامی ناتو نیز در قبال ترکیه ملاحظاتی دارند و عمدتا" تلاش می کنند ناهماهنگی های این کشور با این سازمان نظامی را آشکارتر سازند.

در میان کشورهای عضو ناتو، ترکیه طی چند سال گذشته  به جز یونان و جزیره قبرس، بیشترین اختلاف ها را با آمریکا داشته است.

"پل والیلی"  ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و کارشناس نظامی در ماه آوریل سال جاری میلادی در گفت وگو با شبکه راشاتودی، خاطرنشان کرد، "سیاست های ترکیه در منطقه از هماهنگی لازم با سیاست های ناتو برخوردار نیست و در چنین شرایطی می توان گزینه ای به نام اخراج این کشور از ناتو را در دستور کار قرار داد".

اختلاف های ترکیه با آمریکا تا آن جا پیش رفته است که رهبران کاخ سفید نیز اخیرا" موضوع اخراج ترکیه از سازمان ناتو را مطرح کرده اند.

آمریکا درشرایطی ترکیه را به اخراج از ناتو تهدید کرده است که، پروسه اخراج یک کشور از این سازمان نظامی به متغیرهای متعددی از جمله موافقت همه اعضای این سازمان نظامی وابسته است.

آمریکا که در قبال هشدارها و تهدیدها علیه ترکیه تا حدود زیادی ناکام مانده است، با دعوت از جزیره قبرس برای حضور درنشست تغییر فرماندهی این سازمان در اروپا، تلاش کرده است آنکارا را به واکنش منفی در قبال ناتو وادار سازد. 

نویسنده: محمد علی طالبی خاکیانی

139/117

بیشتر بخوانید:

محمد علی طالبی خاکیانی

اخراج از ناتو، تهدید بی سابقه آمریکا علیه ترکیه/ تحلیل

گزارش: خرید اس 400 ، بهانه ای برای پایان دادن عضویت ترکیه در ناتو

مایک پنس: ترکیه بین ماندن در ناتو و خرید اس-400 یکی را انتخاب کند

کلیدواژه

کامنت