مهر 29, 1398 18:08 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • افزایش آمار تلفات زنان و کودکان در جنگ افغانستان

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از افزایش تلفات زنان و کودکان این کشور درنتیجه تشدید جنگ و ناامنی ها خبر داد.

به گزارش پارس تودی، «محمد نعیم نظری» معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت: در شش ماه نخست سال جاری بیش از هزار و 600 کودک افغان براثر جنگ‌، انفجار و حملات انتحاری کشته و زخمی شدند که این میزان در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 26 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش تلفات زنان افغان نیز خاطرنشان کرد: در شش ماه نخست سال جاری 578 زن کشته و زخمی شدند که این میزان نیز در مقایسه با شش ماه نخست سال گذشته 16 درصد افزایش را نشان می دهد.

نظری‌، مجموع تلفات غیرنظامیان افغان در شش ماه نخست امسال را یکصد هزار و 611 نفر اعلام کرد و گفت: در این مدت بیش از چهار هزار و 800 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان‌، حملات پیچیده انتحاری‌، درگیری‌های زمینی‌، حملات راکتی‌، حملات هوایی و انفجارهای کنار جاده‌ای را مهمترین عوامل تلفات غیرنظامیان اعلام کرد‌.

براساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان‌، همزمان با مذاکرات آمریکا با طالبان در شش ماه نخست امسال‌، جنگ و ناامنی در افغانستان افزایش یافت، زیرا هر دو طرف می خواستند با تشدید حملات‌، امتیازات بیشتری را به دست آورند اما در این میان‌، غیرنظامیان افغان قربانی حملات طرف‌های درگیر شدند و شمار تلفات آنها افزایش یافت.

هفته گذشته دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد نیز از افزایش 42 درصدی تلفات غیرنظامیان در 9 ماه سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابهه سال گذشته خبر داد.

141/116

بیشتر بخوانید:

انفجار خودروی بمب گذاری شده در ولایت "میدان وردک" افغانستان

افزایش شمار قربانیان انفجار تروریستی به مسجدی در افغانستان 

کلیدواژه

کامنت