آبان 20, 1398 14:26 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • سفر رییس سازمان اطلاعات نظامی و معاون وزیرخارجه پاکستان به کابل

رییس سازمان اطلاعات نظامی و معاون وزیر امور خارجه پاکستان امروز وارد کابل شدند.

به گزارش پارس تودی، "فیض حمید" رییس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) به همراه "سهیل محمود" معاون وزیر امور خارجه این کشور قرار است امروز دوشنبه با شماری از مقامات بلندپایه افغانستان دیدار و درباره آخرین تحولات مهم منطقه، فرآیند گفت گوهای صلح افغانستان و مبارزه با تروریسم گفتگو کنند. 

گفته می شود این هیات برای عذرخواهی از دولت افغانستان به دلیل احضار و بدرفتاری با سفیر افغانستان در اسلام آباد توسط سازمان اطلاعات نظامی پاکستان به کابل سفر کرده است.

 وزارت خارجه افغانستان اخیرا به احضار سفیر این کشور در پاکستان از سوی سازمان اطلاعات نظامی این کشور انتقاد و از آنچه که بدرفتاری با سفیر افغانستان در اسلام‌آباد خواند شدیدا ابراز نگرانی کرد.

پیشتر درگیری میان مرزبانان پاکستان و افغانستان و حملات راکتی پاکستان به ولایت "کنر" و برخورد لفظی میان دیپلمات های دوکشور باعث تنش بیشتر در روابط کابل و اسلام آباد شده است.

پاکستان و افغانستان بر سر مسایلی از جمله خط مرزی «دیورند» و ایجاد تأسیسات مرزی اختلاف دارند و یکدیگر را نیز به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند.

خط مرزی دیورند در سال 1893 و پیش از تشکیل پاکستان از سوی بریتانیا ترسیم شد و این خط تاکنون هیچگاه از سوی افغانستان به عنوان مرز رسمی و مشترک با پاکستان به رسمیت شناخته نشده است.

139/118

بیشتر بخوانید:

بالا گرفتن تنش دیپلماتیک بین افغانستان و پاکستان/ تحلیل

تاکید پاکستان بر حل اختلافات مرزی با افغانستان/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت