آبان 20, 1398 19:16 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • سفر رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به افغانستان/تحلیل

پارس تودی - رییس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان برای دیدار با مقامات افغانستان وارد کابل پایتخت این کشور شد.

"فیض حمید" رییس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) که به همراه  "سهیل محمود" معاون وزیرامورخارجه این کشور به کابل رفته است، با شماری از مقامات بلندپایه افغانستان دیدار و درباره آخرین تحولات مهم منطقه، فرآیند گفت گوهای صلح افغانستان و مبارزه با تروریسم گفتگوخواهد کرد. 

گفته می شود یکی از اهداف سفراین هیات امنیتی و سیاسی پاکستان، عذرخواهی از دولت افغانستان به دلیل احضار و بدرفتاری با سفیر افغانستان در اسلام آباد توسط سازمان اطلاعات ارتش پاکستان است.

 وزارت امورخارجه افغانستان اخیرا به احضار سفیر این کشور در پاکستان از سوی سازمان اطلاعات ارتش این کشور انتقاد و از آنچه که بدرفتاری با سفیر خواند ابراز نگرانی کرد.

چندی پیش، درگیری میان مرزبانان پاکستان و افغانستان و حملات راکتی پاکستان به ولایت کنر و برخورد لفظی میان دیپلمات های دو کشور باعث تنش بیشتر در روابط کابل و اسلام آباد شد. 

سفر رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به عنوان یکی از جایگاه های حساس و با نفوذ در عرصه سیاسیت داخلی و خارجی این کشور به افغانستان در شرایطی که تنش در روابط کابل و اسلام آباد از مناقشه های تاریخی به خصوص خط مرزی "دیورند" تا مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم و روند صلح در افغانستان فزونی یافته مهم ارزیابی شده است.

از نظر دولت و مردم افغانستان، یکی از چالش های اصلی این کشور شفاف نبودن سیاست های سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در قبال تحولات و مسائل آن کشور است.

براساس همین ملاحظه است که در سال های اخیر، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان همواره به انجام عملیات خرابکارانه در افغانستان توسط گروه های تروریستی متهم بوده است در حالی که مقامات اسلام آباد چنین مواضعی را بارها رد کرده اند.

علاوه براین، دولت و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان متهم هستند که رویکرد دوگانه ای در قبال روند صلح افغانستان دارند و برغم ظرفیت های تاثیر گذار بر گروه طالبان اما این ابزار خود را در جهت کمک به کابل برای استقرار ثبات و آرامش بکار نمی گیرند.

با روی کارآمدن "عمران خان" در سمت نخست وزیر پاکستان در جریان انتخابات پارلمانی سال گذشته بر مبنای مواضع اعلامی وی این امیدواری در بین دولت و مردم افغانستان به وجود آمد که حزب حاکم تحریک انصاف با تغییر جدی در راهبرد دولت اسلام آباد، ضمن اتخاذ سیاست های شفاف، ضمن کمک به مبارزه تروریسم، به شکل گیری گفتگوهای بین الافغانی کمک کند.   

به خصوص آنکه عمران خان در نخستین نشست خبری خود پس از پیروزی حزبش در انتخابات پارلمانی پاکستان بر توسعه روابط با همسایگان و تنش زدایی با آنان به ویژه در مناسبات با افغانستان تاکید کرد.

در چنین شرایطی سفر رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به افغانستان به عنوان یک گام اعتماد ساز می تواند آغاز دوره ای تازه از همکاری بین دو کشور در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و برقراری صلح در افغانستان باشد.

به خصوص آنکه ناامنی در افغانستان نیز همسو با منافع و امنیت ملی پاکستان نیست واین کشور نیز تحت تاثیر فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان با چالش بزرگ ناامنی مواجه شده است که این مسئله لزوم درک جدی دو طرف برای همکاری صادقانه و جدی در مقابله با تهدیدات مشترک را دوچندان کرده است. 139/118

نویسنده: محمدرضا عسگری

بیشتر بخوانید:

سفر رییس سازمان اطلاعات نظامی و معاون وزیرخارجه پاکستان به کابل

بالا گرفتن تنش دیپلماتیک بین افغانستان و پاکستان/ تحلیل

تاکید پاکستان بر حل اختلافات مرزی با افغانستان/ تحلیل

    

کلیدواژه

کامنت