فروردین 05, 1399 07:33 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • ماموریت ناکام پمپئو در کابل

سفر یک روزه وزیر خارجه آمریکا به کابل و دیدار با مقامات دولت افغانستان، بدون نتیجه پایان یافت و پس از این دیدار واشنگتن کابل را به قطع کمک های خود تهدید کرد.

به گزارش پارس تودی، "مایک پمپئو"  دیروز (دوشنبه) با هدف اجرایی شدن توافق نامه صلح بین آمریکا و طالبان و حل بن بست سیاسی بین "عبدالله عبدالله" و "اشرف غنی" به کابل سفر کرد.

پمپئو دیروز بطور جداگانه و مشترک با عبدالله و غنی دیدار کرد.

بر اساس گزارش منابع خبری دو طرف حاضر به انعطاف پذیری نشده اند و ماموریت مقام آمریکایی بی نتیجه پایان یافته است.

وزیر خارجه آمریکا پس از نشست های بی نتیجه با رهبران افغانستان، کابل را ترک و به دنبال آن وزارت خارجه آمریکا اطلاعیه ای تهدید آمیز خطاب به رهبران افغان منتشر کرد.

وزارت خارجه آمریکا در این اطلاعیه نوشت که ناکامی غنی و عبدالله تهدید مستقیم برای منافع ملی آمریکا است و در این رابطه از کاهش یک میلیارد دلاری کمک های خود به افغانستان خبر داد.

در اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که غنی و عبدالله به پمپئو، گفته اند که تاکنون موفق به ایجاد حکومت فراگیر نشده اند که بتوانند به چالش‌های حکومتداری، صلح و امنیت رسیدگی کنند.

وزارت خارجه آمریکا افزود، این ناکامی، به روابط این کشور و افغانستان صدمه می زند.

آمریکا تفاهم سیاسی را تنها راه حل معضل کنونی افغانستان دانست و اعلام کرد، رهبران افغان در تناقض با اعلامیه مشترک عمل کردند و تاکنون موفق نشده اند که تیم فراگیر ملی را برای شرکت در مذاکرات بین افغانی تشکیل دهند و گام‌های عملی را برای رهایی زندانیان بردارند.

"فخرالدین قاری زاده" عضو ارشد تیم عبدالله و مشاور پیشین  وزارت خارجه افغانستان نیز در صفحه فیسبوک خود نوشت، تحقق اراده‌ واقعی مردم خط قرمز حکومت همه شمول به رهبری عبدالله است.

وی ادامه داد، اطمینان داشته باشید که هیچ تلاش درونی و خارجی نمی ‌تواند نتیجه تقلبی انتخابات را بر ما تحمیل کند.

"قاری زاده" خطاب به تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی نوشت: فکر کرده اند که این دوره با پمپئو و خلیل‌زاد می ‌توانند کودتای انتخاباتی را بر ما تحمیل کنند. این محاسبه نادرست خود را به گور خواهید برد.

133/117

بیشتر بخوانید:

سفر ناگهانی پمپئو به افغانستان؛ سفری با اهداف دوگانه/ تحلیل

ثبات و صلح افغانستان در گرو تشکیل دولتی فراگیر/تحلیل

دور جدید میانجی گری نماینده آمریکا در افغانستان/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت