اردیبهشت 02, 1399 14:29 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • انتشار جزئیات جدید از ترور

پارس تودی - ترکیه جزئیات جدیدی را از ترور «جمال خاشقجی» فعال رسانه‌ای مخالف دولت سعودی فاش کرد.

این جزییات در قالب یک کیفر خواست کامل علیه 20 متهمِ این جنایت که در برنامه ریزی و اجرای ترور «جمال خاشقجی» دست داشته اند، منتشر شده است.

براساس کیفرخواست دادستانی کل ترکیه، دو تن از این 20 نفر به برنامه ریزی و 18 تن دیگر به اجرای ترور خاشقجی، روزنامه نگار سعودی متهم هستند.

دادستانی ترکیه اعلام کرد که این کیفرخواست، «احمد عسیری» معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات عربستان و «سعود القحطانی» مشاور سابق در دفتر سلطنتی سعودی را به "تحریک به قتل عمد" متهم می‌کند، چرا که این دو فرد برای انجام ترور برنامه ریزی کرده و به تیم ترور دستور اجرای این ماموریت را داده بودند.

طبق گفته دادستانی، این کیفر خواست شامل مدارک و بازجویی‌هایی از دو کارمند کنسولگری و کارمند و آشپز منزل سرکنسول به همراه عکس‌ها و فیلم‌هایی از دوربین‌های مداربسته با مجموع 24 مدرک دیگر است.

دادستانی ترکیه اعلام کرده است، بررسی‌های به عمل آمده از کامپیوتر خاشقجی نشان می‌دهد که تهدیدهای متعددی علیه او از طریق صفحه کاربری‌اش در توییتر مطرح شده بود.

جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی که بارها از رژیم سعودی‌ به‌ خاطر نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایات جنگی در یمن انتقاد کرده بود، سرانجام دوم اکتبر 2018 در داخل کنسول گری عربستان در استانبول ترکیه به طور فجیعی به قتل رسید.

اقدام اخیر ترکیه در انتشار جزئیات جدیدی از پرونده قتل جمال خاشقجی نشان دهنده افزایش اختلافات میان ترکیه و عربستان است. این دو کشور از سال 2011 و آغاز تحولات کشورها عربی، تنش گسترده ای را در روابط خود تجربه کرده اند. تنشی که با رقابت دو کشور در لیبی به اوج خود رسید.

با این حال پرونده خاشقجی فرصتی را برای ترکیه ایجاد کرد تا بتواند شکست این کشور در ماجرای مصر و شکست جریان اخوانی را جبران کند. ترکیه توانست از طریق افشای پرونده قتل خاشقجی فشار بین المللی گسترده‌ای را متوجه عربستان سعودی سازد. به صورتی که بسیاری از کشورهای غربی و همچنین چهره‌های برجسته جهان عربستان را مورد انتقاد گسترده قرار دادند.

قتل خاشقجی توانست ضربه بزرگی به چهره عربستان سعودی بزند که تلاش میکرد از طریق برنامه‌های فرهنگی خود را کشوری مدرن و در حال تحول نشان دهد. قتل خاشقجی موجب شد که لایه‌های مخفی و تاریک از قتل و جنایت که به وسیله دربار سعودی هدایت میشد، افشاء شود.

درحال حاضر ترکیه به دنبال این است تا فشار خود را در رقابت با عربستان برسر آینده لیبی افزایش دهد. انتشار جزئیات جدید از پرونده خاشقجی می‌تواند موجب توجه بین المللی بر عربستان و برجسته شدن مسائل حقوق بشری این دولت شود.

با این حال این فشار گرچه می‌تواند یک جنگ روانی مناسب علیه عربستان سعودی باشد، اما به سختی به نظر میرسد که بتواند تاثیر مهمی بر سیاست گذاری جهانی نسبت به عربستان داشته باشد. گرچه این موقعیت، فرصت مناسبی است برای ترکیه تا با افزایش فشارها بتواند در میدان مذاکره از عربستان امتیاز بگیرد.

نویسنده: منوچهر شفیعی

139/116

بیشتر بخوانید:

گزارشگر سازمان ملل: احکام پرونده قتل خاشقچی، مضحک است

آمریکا 16 سعودی را بخاطر ماجرای خاشقچی ممنوع الورود کرد

اینترپل 20 مظنون قتل خاشقچی را تحت تعقیب قرار داد

کلیدواژه

کامنت