خرداد 26, 1399 15:34 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  • ظریف: صنعت ترکیه می‌تواند از گاز ایران بهره‌مند شود/ چاووش اوغلو: اردوغان بعد از بحران کرونا به ایران سفر می‌کند

وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود اعلام کرد؛ تا پایان این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در ترکیه به سر می‌برد؛ امروز (دوشنبه)‌ پس از دو دور گفت‌وگو با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود در نشست خبری مشترک عنوان کرد: درباره همکاری در زمینه انرژی و گاز صحبت کردیم که با تلاش دولت ترکیه تا پایان این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته خواهد شد و صنعت ترکیه می‌تواند از گاز ایران بهره‌مند شود.

وی با بیان اینکه درباره مباحث دیگر مربوط به روابط دوجانبه گفت‌وگو کردیم، همچنین افزود:‌با سفر آقای اردوغان به ایران برای تشکیل کمیسیون روابط راهبردی مسیر را ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه بیان کرد: در مسائل منطقه‌ای همکاری‌های بسیار خوبی در روند آستانه درباره سوریه داشتیم و این همکاری‌ها را ادامه می‌دهیم و استقبال می‌کنیم که ایران در آینده نزدیک میزبان سران مجازی روند آستانه باشد و بعد اجلاس حضوری را در ایران برگزار کنیم به محض اینکه شرایط اجازه دهد.

ظریف همچنین گفت: درباره یمن و ضرورت پایان دادن به وضعیت اسفبار مردم یمن و پایان دادن به جنگ که ایران و ترکیه بر یک راه‌حل صلح آمیز تأکید داشتند. در لیبی ضرورت احترام به حاکمیت لیبی و رعایت مقررات را بحث کردیم. دو کشور دیدگاه‌های مشترکی درباره لیبی دارند و امیدواریم رنج مردم لیبی پایان یابد.

وی گفت: گفت‌وگوهای بین ما و ترکیه به نفع همه است و نیاز داریم این گفت‌وگوها را در سطوح منطقه‌ای با همسایگان گسترش دهیم که کشورهای این منطقه در مبارزه با بی ثباتی و افراطی گری با هم همکاری کنند.

مولود چاووش اوغلو: اردوغان بعد از بحران کرونا به ایران سفر خواهد کرد

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در این نشست اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور بعد از بحران کرونا به تهران سفر خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران نیز در این نشست با اشاره به همکاریهای دو کشور در مبارزه با کرونا از افزایش همکاریها میان دو کشور در آینده خبر داد.

وی همچنین از دولت و ملت ترکیه به خاطر همکاری با ایران برای مقابله با تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه کشورمان قدردانی کرد.

وی گفت که دیدار با چاووش اوغلو درباره بازگشایی مرزهای تجاری دو کشور رایزنی کرده است و از باز بودن مرزهای برای انتقال کالا بین دو کشور و دیگر فعالیتهای تجاری خبر داد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران به منظور گفت ‌وگو با مقام های ترکیه در حوزه روابط دوجانبه و مسائل بین المللی در صدر هیأتی به ترکیه سفر کرده است.

بیشتر بخوانید:

سفر ظریف به ترکیه؛ استمرار توسعه روابط راهبردی تهران - آنکارا

ظریف به روسیه و ترکیه می‌رود

 

کلیدواژه

کامنت