شهریور 09, 1399 19:09 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  •  نگاهی به عزاداری ماه محرم درجمهوری آذربایجان

ایران پرس: مردم مسلمان جمهوری آذربایجان مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی  (ع) را با شکوه هر چه تمامتر برگزار کردند. 

امسال با وجود محدودیت ها و تنگناهای ناشی ازاجرای مقررات قرنطینه درشهرهای بزرگ جمهوری آذربایجان، شیعیان مقیم شمال ارس با برگزاری پرشور مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی، بار دیگر عشق و ارادت خود را به دین مبین اسلام و مذهب شیعه به اثبات رساندند.

درحقیقت، مردم مسلمان جمهوری آذربایجان بار دیگر نشان دادند که عزاداری برای حضرت امام حسین (ع)، امام سوم شیعیان جهان را تحت هیچ شرایطی کنار نخواهند گذاشت.

درحالی که درآستانه ماه محرم، هیات دولت و متعاقب آن اداره روحانیت مسلمانان قفقاز جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه های جداگانه ای، مراسم عزاداری درکشور را به دلیل اجرای مقررات قرنطینه، ممنوع اعلام کرده بودند، مراسم عزاداری برای حضرت امام حسین (ع) امسال نیز با شکوه هرچه تمامتر برگزار شد.

دولت جمهوری آذربایجان برای اجرای مراسم عزاداری ماه محرم، همه ساله محدودیت هایی وضع می کند. در سال جاری نیز، دولت جمهوری آذربایجان هرگونه تجمع درمساجد و دیگر مکان ها حتی در منازل در ایام محرم و روز عاشورا را به بهانه شیوع ویروس کرونا و اجرای مقررات قرنطینه، ممنوع اعلام کرد.

اعمال این محدودیت ها بویژه تجمع درمساجد و حسینیه ها درحالی صورت گرفت که حضور انبوه مردم درمترو، اتوبوس های شهری و مراکز خرید، بدون محدودیت جریان دارد. همین موضوع موجب شد، اقشار دیندار و کارشناسان آذری به این اقدام دولت باکو واکنش منفی نشان دهند.

به عنوان مثال، حاجی «ایلقار ابراهیم اوغلو» رهبر جمعیت دینی جمعه جمهوری آذربایجان و کارشناس برجسته و مشهور درامور دینی، تصمیم دولت باکو برای بسته نگه داشتن مساجد در ایام محرم را تصمیمی اشتباه و بی ارتباط با سلامت مردم ارزیابی کرد.

حاج ایلقار ابراهیم اوغلو در واکنش به بیانیه های منتشر شده مبنی بر بسته ماندن مساجد جمهوری آذربایجان در ایام محرم و روز عاشورا به بهانه شیوع بیماری کرونا گفت: "با توجه به اینکه تراکم جمعیت و احتمال گسترش بیماری دراتوبوس های شهری و فروشگاه های بزرگ هیچ توجیه منطقی ندارد، معلوم می شود که در تصمیم گیری برای بسته ماندن مساجد، موضوع اصلی سلامت و جلوگیری ازبیماری نیست، بلکه مساله اصلی در بسته نگه داشتن مساجد، مسائل دیگری است."

برخی کارشناسان آذری نیز موضوع تعطیلی مساجد در ایام ماه محرم را به نقش صهیونیسم و استکبار جهانی در این زمینه، مرتبط دانستند. به عنوان مثال، «قربان جبراییل» رییس اتحادیه نویسندگان "قلم" جمهوری آذربایجان و کارشناس برجسته آذری درامور سیاسی، معتقد است:  "استکبار جهانی و صهیونیسم بین المللی متوجه جایگاه و نقش مهم مکتب کربلا درمیان مسلمانان جهان است و به همین دلیل در راستای کم رنگ جلوه دادن این مکتب، تلاش می‌کند.

این کارشناس مشهور آذری درگفتگو با خبرگزاری ایرنا در باکو همچنین تصریح کرد: "درحال حاضر مراکز مختلفی به دست استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی تاسیس شده که با هدف جلوگیری از ترویج فلسفه مکتب کربلا در میان مسلمانان فعالیت دارند."

به هر حال، تردیدی نیست که مردم مسلمان جمهوری آذربایجان این واقعیت را به اثبات رسانده اند که محدودیت های دولتی و فشارهای بین المللی نمی تواند مانع اجرای دستورات دین مبین اسلام شود.

عزاداری برای حضرت امام حسین (ع)، امام سوم شیعیان جهان نیز ازجمله موضوعات مهمی هستند که ائمه معصوم و علمای آخرین دین آسمانی اجرای آن را بسیار توصیه کرده اند. درهمین راستا نیز، مردم مسلمان جمهوری آذربایجان درتاسوعا و عاشورای حسینی با برگزاری عزاداری با شکوه ، درسوگ امام سوم شیعیان جهان و یاران با وفایش، جلوه‌های زیبایی ازعشق به ائمه اطهار(ع) را به نمایش گذاشته اند.

نویسنده: محمدعلی طالبی

117

بیشتر بخوانید:

طرح قرنطینه سراسری جمهوری آذربایجان تمدید شد

رژیم قرنطینه ویژه در جمهوری آذربایجان اعلام شد

کلیدواژه

کامنت