آبان 03, 1399 20:45 Asia/Tehran [Updated: آبان 03, 1399 21:00 Asia/Tehran]
  • انفجار در غرب شهر کابل، 13 غیرنظامی کشته شدند

سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد، براثر انفجار تروریستی در غرب شهر کابل، پایتخت این کشور 13 نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «طارق آرین» اعلام کرد، این انفجار تروریستی ساعت 16:30 عصر امروز (شنبه) به وقت محلی در نزدیکی «مرکز آموزشی کوثر دانش» در منطقه «دشت برچی» در غرب شهر کابل روی داد.

در نتیجه این انفجار تروریستی، دستکم 13 نفر جان باختند و 30 نفر دیگر نیز زخمی شدند که حال برخی از زخمی ها وخیم گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، یک عضو گروه تروریستی که مقادیری مواد منفجره با خود حمل کرده بود و قصد ورود به مرکز آموزشی کوثر دانش را داشت، قبل از رسیدن به‌هدف از سوی محافظین این مرکز شناسایی شد و سپس خودش را منفجر کرد.

بیشتر قربانیان این انفجار تروریستی نوجوانانی هستند که در این مرکز آموزشی بودند.

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پیامی این انفجار تروریستی را محکوم کرد و آن را ضدبشری و خلاف موازین و ارزش‌های اسلامی و انسانی دانست.

گروه طالبان با محکوم کردن حمله به مرکز آموزشی کوثر، هرگونه نقش داشتن در این انفجار تروریستی را رد کرده است.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

این انفجار تروریستی در حالی کابل را لرزاند که رئیس بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین الملل امروز شنبه گفت، براثر حملات طرفین درگیر و انفجارهای پیاپی درافغانستان در 23 روز گذشته، 180 غیرنظامی کشته و بیش از 370 نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

«عمر ورایچ» با بیان اینکه ماه اکتبر برای مردم افغانستان، مرگبار‌ترین ماه بود، از طرفین درگیر خواست به جنگ پایان دهند تا مردم با آرامش زندگی کنند.

سازمان ملل متحد، نیز شمار آوارگان جنگ در افغانستان را بیش از چهارمیلیون نفر اعلام کرد.

کمیساریای عالی سازمان ملل  در امور پناهندگان در بیانیه‌ای اعلام کرد، شمار آوارگان جنگ و فقر در افغانستان از سال 2012 تاکنون به چهار میلیون و سیصد هزار نفر رسیده است. 

براساس این بیانیه، فقط در ده روز گذشته بیش از چهل و پنج هزار نفر در ولایت هلمند براثر تشدید جنگ و درگیری آواره شده اند که به کمک‌های فوری از جمله غذا، دارو و پوشاک و پتو نیاز دارند.

117

بیشتر بخوانید:

جان باختن دست‌کم 15 نظامی افغانستانی بر اثر برخورد دو بالگرد

مذاکرات بین الافغانی در قطر، بازگشت صلح به افغانستان یا قدرت نمایی طالبان

کلیدواژه

کامنت