تیر 01, 1400 11:52 Asia/Tehran [Updated: تیر 15, 1400 19:30 Asia/Tehran]
  • پیامدهای پیروزی حزب پاشینیان در انتخابات مجلس ملی ارمنستان

ایران پرس: نتایج غیر رسمی انتخابات زودهنگام مجلس ملی ارمنستان در روز یکشنبه گذشته (20 ژوئن) از پیروزی حزب حاکم ارمنستان حکایت دارد. 

بر اساس نتایج اعلام شده، حزب پیمان مدنی (شهروندی) به رهبری "نیکولای پاشینیان" با 53.92 درصد آرا به پیروزی رسیده است. 

براین اساس، ائتلاف "ارمنستان" به ریاست "روبرت کوچاریان" رئیس جمهوری اسبق و رقیب اصلی حزب حاکم ارمنستان، 21.4 درصد آرا را به دست آورده است.

ائتلاف "اقدام‌ من" به رهبری "سرژ سرکیسیان" نیز ۵/۲۳ درصد آرا تصاحب کرده است.

حزب "ارمنستان مرفه" به رهبری "گاگیگ زاروکیان" میلیاردر ارمنستانی نیز نتوانست حد نصاب لازم برای راه یابی به مجلس ملی ارمنستان را کسب کند.

بر اساس قوانین انتخاباتی ارمنستان، انتخابات مجلس ملی در این کشور به صورت حزبی برگزار می شود و احزاب ائتلافی با حداقل 7 درصد و احزاب مستقل با بیش از 5 درصد امکان در اختیار گرفتن کرسی های مجلس ملی ارمنستان را به دست خواهند آورد.

انتخابات ارمنستان و نقش باکو

به این ترتیب همان گونه که پیش بینی شده بود، نیکولای پاشینیان رئیس حزب حاکم ارمنستان برای معرفی به عنوان نخست وزیر، به ائتلاف با احزاب وابسته به روبرت کوچاریان و سرژ سرکیسیان نیاز خواهد داشت. این در حالی است که ائتلاف "ارمنستان" به رهبری روبرت کوچاریان اعلام کرده است که تا زمان بررسی صدها مورد تخلفات صورت گرفته ، نتایج اعلام شده را به رسمیت نخواهد شناخت.

در دوره پیشین پاشینیان توانسته بود بدون ائتلاف با دیگر احزاب ارمنی، ضمن پست نخست وزیری، اعضای کابینه ارمنستان را نیز در انحصار خود بگیرد.

پیش از این، "استانیسلاو پریتچین" از اندیشکده روسی" باشگاه مذاکرات بین المللی والدایی" و کارشناس و صاحبنظر سیاسی روسیه گفته بود: "اگر اتفاق عجیب و غریبی رخ ندهد، پاشینیان بار دیگر سمت نخست وزیری ارمنستان را به دست خواهد گرفت. اگرچه پیروزی وی همانند گذشته چشمگیر نخواهد بود".

یک نکته قابل تامل در زمینه اعلام نتایج اولیه انتخابات مجلس ملی ارمنستان، واکنش ترکیه است.

ترکیه به عنوان تنها کشور منطقه و جهان که از پیروزی حزب پاشینیان ابراز خرسندی کرده است، شناخته می شود. "مولود چاووش اوعلو" وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به پیروزی حزب "پیمان مدنی"، با طعنه و کنایه به پاشینیان، گفته است: "ما انتخابات در ارمنستان را یک امر داخلی در این کشور می دانیم. اما معتقیم رهبری جدید ارمنستان باید از گذشته عبرت بگیرد".

بدون شک، وزیر امور خارجه ارمنستان با اعلام این اظهارات، ضمن تحقیر دولت آینده ارمنستان، قصد داشته است در اختیار داشتن ابتکار عمل در منطقه را به دولت آینده حاکم بر ایروان یاد آوری کند.

پاشینیان ، گزینه پیشنهادی «ائتلاف گام من» برای انتخابات ارمنستان

در چهار سال گذشته، این سومین انتخابات مجلس ملی ارمنستان تلقی می شود.

در عین حال، این برای دومین بار در چهار سال اخیر بود که مردم ارمنستان با انتخابات پیش از موعد پارلمانی مواجه شدند.

تعداد واجدین شرایط برای شرکت در این دور از انتخابات ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر اعلام شده بود.

با وجود این کمتر از 50 درصد از واجدان شرایط رای دادن در انتخابات 20 ژوئن شرکت کردند.

درحقیقت ، نزدیک به 52 درصد ازمردم ارمنستان در انتخابات بیستم ژوئن شرکت نکردند. 

در حقیقت در جریان تبلیغات انتخاباتی، هیچکدام از احزب مستقل و ائتلافی نتوانستند مردم ناراضی ارمنستان را به شرکت در رای گیری ترغیب کنند.

در یک جمعبندی کلی باید گفت: بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل ارمنستان انتظار داشتند، نیکولای پاشینیان به عنوان مسوول شکست در جنگ دوم قره باغ و از دست دادن تمامی امتیازهای ارمنستان در مقابل جمهوری آذربایجان در انتخابات ارمنستان اقبالی نداشته باشد اما نزدیک به 54 درصد از مردم این کشورحوزه قفقاز جنوبی، یک بار دیگر به پاشینیان اعتماد کرده اند.

کلیدواژه