شهریور 07, 1400 00:42 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1400 06:24 Asia/Tehran]
  • سود خیره‌کننده شرکت‌های دولتی چین در دوره کرونا

گزارش های رسمی اداره ملی آمار چین حکایت از آن دارد که شرکت های دولتی این کشور در ۷ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ توانستند با رشدی عجیب سود عملیات تجاری و صنعتی خود را نسبت به سال قبل صدها میلیارد دلار افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، براساس داده های اداره ملی آمار چین که روز جمعه منتشر شد، مجموع سود شرکت های دولتی چین نسبت به سال قبل ۹۲.۱ درصد افزایش داشته است. این بنگاه ها در ۷ ماه نخست سال ۲۰۲۱ سود خود را  ۲.۷۹ تریلیون یوان- معادل ۴۳۰ میلیارد دلار به ثبت رساندند.

به گفته وزارت داراریی چین، در این دوره شرکت های تحت مالکیت دولت که تحت مدیریت مرکزی واحدی قرار دارند سود خود را نسبت به سال قبل ۸۸.۸ درصد افزایش دادند.

مجموع درآمدهای سالانه آن ها نیز ۲۴.۶ درصد افزایش داشته و به رقم ۴۱.۴۴ تریلیون یوان رسیده است. درآمد شرکت های دولتی تحت مدیریت مرکزی هم افزایش ۲۴.۹ درصدی را به ثبت رساند و رقم آن ۲۳.۲۸ تریلیون یوآن اعلام شد.

در همین ارتباط سود صنعتی چین نیز در بازه زمانی ژانویه تا جولای سال جاری بیشتر از ۵۷ درصد رشد داشته است.

طبق داده های اداه ملی آمار چین میزان سود صنعتی این کشور معادل ۷۵۶ میلیارد دلار بوده است.

بررسی میانگین نرخ رشد صنعتی چین در مقایسه با هفت ماهه نخست سال ۲۰۱۹ حکایت از آن دارد که پکن در دو سال گذشته به صورت میانگین رشد ۲۰.۲ درصدی را تجربه کرده است.

سود صنعتی چین تنها در ماه جولای نسبت به سال قبل از آن ۱۶.۴ درصد افزایش داشته است.

این داده ها تنها شامل شرکت هایی می شود که درآمد سالانه آن ها بیشتر از ۲۰ میلیون یوآن اعلام شده است. در این میان سود صنعت معدن در سال جاری ۴۸۱ میلیارد یوان معادل ۱۴۵ درصد افزایش داشت.

«ژو هونگ» یک کارشناس ارشد آمار در موسسه NBS اظهار داشت افزایش سود بخش صنعت بیشتر از ۷۰ درصد نسبت به قبل از شیوع کووید ۱۹ رشد داشته است.

این آمارها در حالی است که در اغلب کشورها اقتصاد تحت تاثیر شیوع گسترده کرونا قرار گرفته است. // 114

کلیدواژه