شهریور 14, 1400 07:58 Asia/Tehran [Updated: مهر 12, 1400 14:25 Asia/Tehran]

کابل- ایران‌پرس: عضو هیات رهبری طالبان گفت: تفاوت نظام سیاسی پیشین و فعلی طالبان بسیار زیاد است و دوران جدید سیاسی قابل قیاس با گذشته نیست.  

 به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جلال الدین شینواری، عضو هیات رهبری طالبان در گفت وگو با خبرگزاری ایران‌پرس تصریح کرد، آمریکا پس از سال 2001 حکومتی در افغانستان تشکیل داد که از نظر فساد در جهان رتبه نخست کسب کرد.  
شینواری درباره مبنای تدوین قانون اساسی جدید افغانستان اظهار کرد، اساس قانون اساسی افغانستان قرآن، سنت، اجماع و قیاس است و تغییر برخی بندهای قانون اساسی فقط خواست طالبان نیست و همه جریان‌های سیاسی افغان خواهان آن هستند. 


عضو هیات رهبری طالبان در پاسخ به سوالی درباره جایگاه زنان در قانون اساسی جدید افغانستان گفت، طالبان بارها تاکید کرده است که همه حقوق مردم این کشور تامین می‌شود. 
شینواری تاکید کرد، دولت جدید طالبان در افغانستان چیز زیادی از زنان نمی‌خواهد و فقط زنان هنگام حضور در جامعه، سرکار و دیگر مراکز، حجاب اسلامی خود را رعایت کنند و هیچ تهدیدی ضد زنان از سوی طالبان نیست. 


عضو هیات رهبری طالبان همچنین درباره روابط این گروه با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و ایران تصریح کرد، طالبان خواهان روابط حسنه با ایران و روابط نیک با چین، روسیه و همچنین با پاکستان هستند.
شینواری درباره استفاده طالبان از ظرفیت ایران و پاکستان برای توسعه افغانستان افزود، اگر این درخواست همراه با مواضع سیاسی و مشروط به شرایط نباشد، طالبان قبول می‌کند و دست بازی که استقلال و آزادی افغانستان را تهدید نکند، مورد تایید طالبان است.         
عضو هیات رهبری طالبان درباره پیامدهای حضور نظامیان خارجی در افغانستان نیز اظهار کرد، نظامیان آمریکایی در افغانستان مرتکب جنایت‌های بزرگی شدند که شوروی در زمان اشغال افغانستان چنین جنایت‌هایی مرتکب نشده بود.
شینواری درباره پیامدهای خروج نخبگان و مردم افغانستان از کشور هم گفت، ضرر خروج مردم افغانستان از کشورشان متوجه آمریکا و ناتو بوده، چرا که آنان به افغان‌ها وعده خروج دادند و مسئول جنایتی که در میدان هوایی کابل روی داد نیز متوجه آمریکایی‌ها و ناتو است.

112

 بیشتر بخوانید:

افغانستان و میراث اشغال‌گری امریکا 

افغانستان و حباب بازسازی اقتصادی

کلیدواژه