مهر 30, 1400 15:20 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1400 18:50 Asia/Tehran]
  • ادامه انفجار و ناامنی‌ها در افغانستان

ایران پرس: در ادامه ناامنی ها و انفجارها در افغانستان، بر اثر انفجار نیروگاه برق در شمال غرب کابل، برق پایتخت و چندین ولایت افغانستان در خاموشی فرو رفت.

بنا به اعلام شرکت برق افغانستان «برشنا» انفجار در نیروگاه برق باعث قطع خطوط انتقال برق شد.

این اولین بار نیست که در انتقال برق در افغانستان اختلال ایجاد می شود. در گذشته نیز گروه طالبان در مخالفت با دولت قبلی افغانستان یعنی «محمد اشرف غنی» اقدام به انفجار نیروگاه و یا خطوط انتقال برق می کرد. بنابراین تکرار چنین حوادثی برای طالبان و حتی مردم افغاستان تازگی ندارد، اما اکنون نقش و جایگاه طالبان در مقایسه با گذشته کاملا تغییر کرده است و این گروه که از 15 اوت قدرت را در افغانستان به دست گرفته است می کوشد خود را به عنوان یک گروه مسئولیت پذیر برای مردم این کشور، محافل منطقه ای و بین المللی معرفی نماید.

از اینرو ادامه انفجار در مناطق مختلف افغانستان نه تنها برای مردم این کشور بلکه محافل بین المللی نیز قابل پذیرش نیست.

«رضا عابدی» کارشناس مسایل سیاسی براین باور است: "مردم افغانستان از ناامنی 40 ساله خسته شده اند و اکنون خواهان برقراری امنیت در کشورشان هستند، اما به نظر می رسد چالش‌های امنیتی افغانستان پایانی ندارد و طالبان هم از توانایی لازم برای برقراری امنیت برخوردار نیست."

ادامه روند ناامنی ها در سایه عدم تشکیل دولت فراگیر و ملی در افغانستان

بسیاری براین اعتقادند تا زمانی که طالبان درصدد تشکیل دولت فراگیر و ملی در افغانستان نباشد، روند ناامنی ها در این کشور ادامه خواهد یافت، زیرا تاریخ تحولات افغانستان نشان می دهد که انحصار گرایی در افغانستان سیاست موفقی نبوده و همچنان این کشور از اجرای چنین دیدگاهی رنج می برد، زیرا با انحصار گرایی طالبان، گروه‌های مخالف بسیاری از انگیزه لازم برای ضربه زدن به امنیت افغانستان برخوردارند.

«علی زاهدی» کارشناس مسایل سیاسی براین باور است: "راه حل نهایی بحران افغانستان از مسیر تناسبی جدید در بین همه گروه‌های اسلامی و دارای پایگاه اجتماعی در این کشور می گذرد و اقوام و مذاهب مختلف در افغانستان همچنان از یکجانبه گرایی طالبان بیم دارند."

در هر حال، ادامه خشونت‌های مختلف در افغانستان نشان می‌دهد که گروه‌های مختلف مصمم به ضربه زدن به امنیت افغانستان هستند. در صورتی که گروه طالبان که قدرت را در اختیار دارد به توصیه های شخصیت‌های سیاسی و گروه‌های مختلف این کشور برای تشکیل دولت فراگیر و همه شمول عمل کند  قطعا گروه‌های مخالف جایی در میان مردم افغانستان نخواهند داشت و همه مردم این کشور امیدوار می شوند که حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی آنها تامین می شود و طبیعتا به طور ملی نیز با مخالفان مردم افغانستان برخورد خواهند کرد.

نویسنده: مجید وقاری

117

کلیدواژه