تیر 03, 1401 12:58 Asia/Tehran [Updated: تیر 12, 1401 22:04 Asia/Tehran]
  • زلزله در افغانستان و لزوم ارسال کمک‌های جهانی به این کشور

ایران پرس: افغانستان امروز بیش از هر زمانی به کمک های جهانی نیازمند است زیرا وقوع زلزله در جنوب شرق این کشور با خسارات بسیار سنگین مالی و جانی، امدادرسانی سریع را اجتناب ناپذیر کرده است.

با این حال تنها سه کشور ایران، قطر و پاکستان کمک‌های خود را برای مردم افغانستان ارسال کرده اند.

با توجه به مواضع مشخص غرب بخصوص آمریکا در مورد افغانستان انتظار چندانی از ارسال کمک‌های آنها به افغانستان نیست، اما مردم این کشور انتظار دارند سازمان همکاری اسلامی به عنوان نهاد متشکل کشورهای اسلامی با بسیج امکانات و هماهنگی های لازم برای دریافت و ارسال کمک های مالی به نجات مردم مظلوم و ستم دیده افغانستان بشتابد.

«سروش امیری» کارشناس مسایل افغانستان در این باره می گوید: "در حالی که غرب به دلایل سیاسی افغانستان را فراموش کرده و توجهی به وضعیت آن ندارد، کشورهای اسلامی از مسولیت سنگینی برای امداد رسانی به مردم افغانستان روبرو هستند و صرفا نباید به صدور بیانیه بسنده کنند."

مردم افغانستان نه تنها از نظر اقتصادی و معیشتی با مشکلات فراوانی روبرو هستند بلکه از نظر امکانات امداد رسانی و آوار برداری نیز در مضیقه کامل قرار دارند.

بنابراین بستن چشمان جهانی بر روی مصیبت‌های مردم افغانستان جنایتی نابخشودنی است، زیرا مسایل انسانی در این کشور را نباید با مسایل سیاسی گره زد و میلیون ها انسان نیازمند را به حال خود رها کرد.

بی تفاوتی آمریکا در این خصوص نه تنها بی مسئولیتی آن را در قبال فاجعه بشری در افغانستان نشان می دهد، بلکه لکه ننگی بر پیشانی آن محسوب می شود که همواره مطابق با سیاست ها و خواسته های خود شعار حمایت از حقوق بشر را سر می دهد.

«علی واحدی» کارشناس افغان در این باره می گوید: "آمریکا هیچگاه در کنار مردم افغانستان نبوده و تنها متناسب با سیاست های استعماریش به مردم افغانستان نگاه کرده است و اکنون نیز با مصادره دارایی های مردم افغانستان نشان داد که وضعیت مردم این کشور هیچ اهمیتی برای واشنگتن ندارد."

درهر حال، مردم افغانستان که در بدترین شرایط زیستی بخصوص پس از زلزله اخیر به سر می برند بیش از هر زمان دیگری نیازمند کمک های امدادی هستند. در این میان انتظار مردم افغانستان از کشورهای اسلامی بیش از سایر کشورها است.

علاوه براین مردم افغانستان انتظار دارند کشورهای همسایه افغانستان و کشورهایی که به دنبال کسب منافع اقتصادی در افغانستان هستند، به جای انتقاد از دیگران خود وارد میدان شده و برای کمک به آسیب دیدگان کمک‌های خود را به افغانستان ارسال کنند، زیرا مردم این کشور در این شرایط نه تنها به دلسوزی بیهوده نیاز ندارند بلکه خود به خوبی دوست و دشمن شان را تشخیص می دهند.

نویسنده: مجید وقاری

117

کلیدواژه