مرداد 12, 1401 12:52 Asia/Tehran [Updated: مرداد 12, 1401 12:56 Asia/Tehran]
  • واکنش رئیس‌جمهوری چین به سفر «نانسی پلوسی» به تایوان

رئیس‌جمهوری چین در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان گفت: همچنان با چشمان باز دنیا را تحت نظر داریم .

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا عصر روز سه شنبه علی رغم اعلام مخالفت و هشدارهای متعدد دولت چین، وارد تایوان شد تا بار دیگر نشان دهد این طرف آمریکایی است که با رفتارهای تحریک آمیز خود باعث تنش در این منطقه می شود.

پلوسی: سفر به تایوان نقض بیانیه‌های مشترک آمریکا و چین نیست

سفر پلوسی به تایوان، در شرایطی انجام می شود که تنش بین واشنگتن و پکن بالا گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درصورت پافشاری نانسی پلوسی برای سفر به تایوان، پکن چه اقداماتی اتخاذ خواهد کرد، با لحنی دیپلماتیک و درعین حال هشدارگونه گفت: آمریکا بهای لطمه زدن به حق حاکمیت و یکپارچگی چین را خواهد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «شی‌جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری چین امروز (چهارشنبه) در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان گفت: همچنان با چشمان باز دنیا را تحت نظر داریم تا هیچ اقدام تحریک‌آمیز از سوی مرتجعان آمریکایی از نظرمان دور نماند.

برخی خبرگزاری ها اعلام کرده اند که در بحبوحه شدت گرفتن تنش‌های نظامی با چین بعداز سفر پلوسی به تایپه، تایوان در حال آماده کردن پناهگاه‌های حملات هوایی است.

این درشرایطی است که شماری از مردم تایوان در اعتراض به سفر نانسی پلوسی به این جزیره، به خیابان‌ها آمده بودند و اعلام کردند، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نباید به تایوان سفر کند، زیرا موجب افزایش تنش‌ها در این جزیره خواهد شد.

117

بیشتر بخوانید:

چین در اعتراض به سفر پلوسی به تایوان سفیر آمریکا را احضار کرد

جدال تایوان و چین/ استقرار تانک‌های چین در نزدیکی تنگه تایوان

کلیدواژه