شهریور 09, 1401 12:36 Asia/Tehran [Updated: مهر 06, 1401 13:32 Asia/Tehran]

کابل- ایران‌پرس: یک سال از خروج آخرین نظامی آمریکا از خاک افغانستان گذشت؛ خروجی که نیمه‌شب انجام شد و بازتاب گسترده‌ای در جهان داشت.

آمریکا که 20 سال در خاک افغانستان اشغالگری کرد، در نهایت با ورود طالبان به کابل و حاکم شدن بر افغانستان، شبانه خاک این کشور ترک کرد و به‌جز خرابی و فقر هیچ دستاوردی برای افغان‌ها به‌جا نگذاشت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان در افغانستان در یک‌سالگی پایان اشغالگری آمریکا در افعانستان می‌گوید، افتخار می‌کنیم افغانستان در این روز از اشغال آمریکا آزاد شد و نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان رانده شدند.

همزمان با یک‌سالگی پایان اشغالگری آمریکا در افعانستان، خبرنگار ایران‌پرس در کابل با شماری از شهروندان این کشور گفت وگو کرده و نظر آنان را درباره پایان اشغال‌گری آمریکا در افغانستان جویا شده است.

این شهروندان افغان ساکن کابل ضمن استقبال از پایان اشغالگری آمریکا در افغانستان تاکید کردند، آمریکا با خفت و شکست افغانستان را ترک کرد، چرا که حق در برابر باطل پیروز است.

شهروندان افغان، علت شکست آمریکا در افغانستان را مقاومت مسلمانان و مجاهدان این کشور در چند دهه گذاشته دانستند و تصریح کردند، مردم افغانستان هرگز استعمار را تحمل نخواهند کرد.

مردم افغانستان در پایان گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم این کشور، از آمریکا خواستند پول‌های بلوکه شده ملت افغانستان آزاد کند.   

بلوکه شدن 9 میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی بانک مرکزی افغانستان توسط آمریکا و همراهی کشورهای اروپایی با این سیاست کاخ‌سفید، زندگی مردم افغانستان را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده و دسترسی آنان به مواد غذایی و نیازهای اولیه معیشتی را دشوار کرده است.

یک عضو طالبان هم به خبرنگار ایران‌پرس گفت، با خروج آخرین نظامی آمریکا از افغانستان، افتخار دیگری برای افغان‌ها و نسل‌های آینده رقم خورد.  

این عضو طالبان تصریح کرد، افغانستان سرزمین جهاد و مقاومت است و مجاهدان افغان با سلاح‌های سبک، نظامیان آمریکایی را با خفت از خاک افغانستان بیرون کردند.

بامداد 9 شهریور سال 1400 (31 اوت 2021) آخرین نظامی آمریکایی از طریق فرودگاه کابل، خاک افغانستان را شبانه ترک کرد.

بیشتر بخوانید: 

جشن یک‌ سالگی پایان اشغالگری آمریکا در افغانستان

یکسالگی خروج؛ طالبان: آمریکا دیگر جایی در افغاستان ندارد

کلیدواژه