بهمن 19, 1401 02:55 Asia/Tehran [Updated: شهریور 15, 1402 04:31 Asia/Tehran]
  • آزمایش موشک کروز دوربرد از سوی تایوان

تایوان در بحبوحه تنش‌ها با پکن یک موشک کروز دوربرد با قابلیت حمله به مرکز و شرق چین آزمایش کرد.

تایوان به منظور تقویت توان بازدارندگی در برابر چین به توسعه قابلیت‌های تهاجمی از جمله موشک‌های کروز و تسلیحات حملات زمینی روی آورده است.

تایوان پیش از این موشک‌های کروز تاماهاوک و JASSM-ER را از آمریکا خریداری کرده و برنامه موشک کروز مافوق صورت «یو فنگ» را توسعه داده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «موسسه ملی علوم و فناوری چونگ شان» تایوان که یک شرکت دولتی تولیدکننده تسلیحات است، صبح سه‌شنبه به وقت محلی این آزمایش را انجام داد.

به نظر می‌رسد این موشک جدید نوع توسعه‌یافته موشک کروز «هسیونگ شنگ» باشد که در پایگاه «جیوپنگ» در جنوب تایوان مستقر است.

موشک جدید یک موشک سطح به سطح است که حداکثر ۱۲۰۰ کیلومتر برد دارد و می‌تواند به اهدافی در شهر ووهان استان و هوبئی و شهر چانگشا در استان هونان چین دست یابد.

پس از سفر نانسی پلوسی رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان که در ماه اوت سال گذشته انجام شد تنش‌ها میان چین و آمریکا بر سر مسئله تایوان بالا گرفت.

چین همواره تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و از تمام کشورهای جهان می‌خواهد به اصل چین واحد و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند.

آمریکا اگر چه استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما گفته است چنانچه چین اقدام نظامی علیه تایوان انجام دهد، از آن حمایت خواهد کرد.125

کلیدواژه