اردیبهشت 16, 1402 06:21 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1402 10:24 Asia/Tehran]

آنکارا- ایران‌پرس: حدود یک هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس ترکیه، چهره این کشور کاملا انتخاباتی شده است.

خبرنگار ایران‌پرس در آنکارا با حضور در سطح شهر با شماری از مردم پایتخت ترکیه درباره انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت وگو کرده و نظر و خواسته‌های آنان را درباره رئیس جمهوری آینده کشورشان جویا شده است. 

تصویر اردوغان
تصویر قلیچدار اوغلو

شهروند ساکن آنکارا در این گفت وگو گفت: ما خواهان عدالت هستیم، غیر از حق و حقوق و عدالت چیز دیگری نمی‌خواهیم، ما مشکلات زیادی داریم، مخصوصآ مشکلات اقتصادی. همه چیز آشکار است، فساد مالی وجود دارد، انشالله تغییر رخ دهد و به نتیجه برسیم.

جوان ترکیه‌ای هم در گفت وگو با ایران‌پرس درباره اینکه چه توقعی از رئیس جمهوری آینده کشورش دارد گفت: از رئیس جمهوری آینده می‌خواهم که آینده ما را نجات دهد، آینده‌ای برای کشورم نمی‌بینم، من با حداقل دستمزد کار می‌کنم، حقوقم کفاف خودم را هم نمی‌دهد، چه برسد به اینکه پس‌انداز کنم.

این جوان ساکن آنکارا افزود: برای آینده هیچ حرکتی نمی‌توانیم بکنیم، انتظار داریم به‌جای اینکه فقط به فکر جیب خودشان باشند، کمی هم به آینده ما فکر کنند.

شهروند دیگری گفت: فقط می‌خواهم فکری برای وضعیت اقتصاد بکنند، توقع زیادی ندارم.

مرد ترکیه‌ای ساکن آنکارا نیز که نسبتا با خبرنگار ایران‌پرس گفت وگوی طولانی داشت گفت: ترکیه الان یک وجهه جهانی است و رئیس جمهور آینده باید این وجهه را هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی حفظ کند.

چهره انتخاباتی شهر آنکارا

این مرد ترکیه‌ای افزود: می‌دانیم که دنیا پس از کرونا با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده و این صرفآ مختص ترکیه نیست، اما می‌بینیم که بعضی‌ها از این مسئله به‌دنبال رانت هستند و از این مساله به‌عنوان ابزاری برای کسب رانت استفاده می‌کنند، این اشتباه است.

شهروند ترک اظهار کرد: ترکیه با زلزله بسیار بزرگی روبه‌رو شد، چیز کمی نیست، یک هفتم ترکیه از زلزله آسیب دید، اگر ترکیه با این همه مصیبت توانسته روی پا بایستد یقینآ می‌تواند کارهای بزرگتری را هم انجام دهد.

زن ترکیه‌ای ساکن آنکارا هم در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس با چهره‌ای خندان گفت: من به اردوغان رای خواهم داد، چون تمام انتظارات ما را برآورده کرده، انشالله دوباره پیروز شود، هر چند از سیاست زیاد سر درنمی‌آرم اما از اقدامات اردوغان بسیار راضی هستم و همیشه به او رآی داده‌ام.

چهره انتخاباتی شهر آنکارا

فرد دیگری به ایران‌پرس گفت: هر کسی می‌خواد رئیس جمهور شود اما می‌خواهم شرایط زندگی به 25 سال پیش برگردد که همه از زندگی لذت می‌بردند. اکنون شوق به زندگی را از دست داده‌ایم، عوامل زیادی از قبیل اقتصادی و اجتماعی در این موضوع نقش دارد، به‌همین سبب نیازمند یک تغییر اساسی هستیم.

دو شهروند ترکیه‌ای هم در گفت وگو با ایران‌پرس به موضوع حقوق و عدالت اشاره کردند و گفتند: تنها چیزی که ما اکنون به آن نیاز داریم حق و حقوق است.

بیشتر بخوانید: 

سایه فقر بر دو انتخابات سرنوشت ساز ترکیه

واکاوی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه

کلیدواژه