شهریور 27, 1396 16:32 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • واکنش وکلای ترکیه به همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق

رییس کانون وکلای ترکیه در واکنش به برگزاری همه پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، این اقدام را نقض حقوق بین المللی و مغایر با قانون اساسی این کشور دانست.

به گزارش روز دوشنبه پارس تودی به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه آیدین لیک ترکیه، «متین فیضی اوغلو» با تاکید بر اینکه موضوع برگزاری همه پرسی جدایی منطقه کردستان عراق هیچ گونه مبنای حقوقی ندارد، افزود: تصمیم به جدایی منطقه کردستان عراق که با هدف تجزیه عراق صورت می گیرد؛ زمینه ساز درگیری های قومی و مذهبی در عراق و منطقه خواهد شد و به بی ثباتی در منطقه دامن خواهد زد.

فیضی اوغلو ابراز امیدواری کرد که «مسعود بارزانی» رییس منطقه کردستان عراق از این تصمیم اشتباه خود صرف نظر کند چرا که هرگونه بی ثباتی در منطقه متوجه شخص وی خواهد شد.

برخی احزاب منطقه کردستان عراق، هفتم ژوئن 2017 میلادی در نشستی با حضور «مسعود بارزانی»، رییس منطقه کردستان عراق با برگزاری همه پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، در تاریخ 25 سپتامبر 2017 موافقت کردند، موضوعی که با مخالفت قاطع دولت، گروه‌های مختلف عراقی‌ و کشورهای منطقه و جهان از جمله ایران و ترکیه رو به رو شده است.

این در حالی است که نمایندگان پارلمان عراق نیز 12 سپتامبر، موضوع برگزاری همه پرسی جدایی منطقه کردستان عراق را غیرقانونی اعلام و با برگزاری آن مخالفت کردند.

با این وجود «مسعود بارزانی» از کُردهای عراق خواسته است در این همه پرسی شرکت کنند. 113/110

بیشتر بخوانید:

مواضع جنجالی مسعود بارزانی درباره همه‌پرسی

هیأت عالی همه‌پرسی منطقه کردستان عراق: همه پرسی در زمان مقرر برگزار می شود

کلیدواژه