آذر 02, 1397 09:25 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • فنلاند صادرات سلاح به عربستان را متوقف کرد

فنلاند در واکنش به ادامه تجاوز عربستان به یمن صادرات سلاح را به ریاض متوقف کرد.

به گزارش پارس تودی، وزارت امورخارجه فنلاند روز پنجشنبه دربیانیه ای اعلام کرد، صدور هرگونه مجوز جدید برای صادرات سلاح و مهمات جنگی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را متوقف کرده است.

پارلمان اروپا نیز اخیرا در قطعنامه‌ای حملات ائتلاف سعودی - اماراتی به یمن را که نزدیک چهار سال است ادامه دارد، محکوم کرده و خواستار توقف فروش تسلیحات به این رژیم شده بود.

در همین راستا نیز «استیو بلاک» وزیر امور خارجه هلند اعلام کرد، کشورش مصمم است که در شورای امنیت سازمان ملل متحد از تحریم های تسلیحاتی سعودی حمایت کند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان از عمده کشورهای صادر کننده سلاح به عربستان هستند و سلاح هایی که این کشورها به دولت سعودی می فروشند در جنگ علیه یمن استفاده می شود. 

همچنین با ادامه جنگ و گسترش بحران انسانی در یمن، 35 سازمان غیردولتی یمنی و بین‌المللی، توقف جنگ‌ افروزی ائتلاف‌ سعودی را در این کشور، خواستار شدند.

35 سازمان غیردولتی یمنی و بین‌المللی از جمله فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، سازمان غیردولتی اقدام علیه گرسنگی، آکسفام، پزشکان بدون مرز و انجمن یمنی‌ها در بیانیه‌ای ضمن هشدار درمورد خطر قحطی که زندگی بیش از 14 میلیون یمنی را تهدید می کند از دولت‌ها خواسته اند؛ توقف فوری جنگ یمن را تضمین کنند و تامین سلاح‌هایی را که احتمال می‌رود در جنگ یمن مورد استفاده قرار گیرد، به حالت تعلیق در آورند.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به حمله  نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است.

برآیند این جنگ تاکنون علاوه بر از بین رفتن بیش از 80 درصد از زیرساخت های یمن، کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی است.

116/118

بیشتر بخوانید:

صادرات سلاح نروژ به عربستان متوقف شد

درخواست نمایندگان پارلمان اروپا برای توقف جنگ در یمن

درخواست 35 سازمان غیردولتی برای توقف جنگ‌ یمن/ تحلیل

آلمان ساخت کشتی برای عربستان را تعلیق کرد

کلیدواژه

کامنت