تیر 09, 1398 17:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • موگرینی: اینستکس در حال پردازش نخستین تراکنش است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه از به راه افتادن ساز وکار مالی اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" استقبال کرد و گفت: هفت کشور اروپایی دیگر به اینستکس می‌پیوندند.

به گزارش پارس تودی، "فدریکا موگرینی" در پایگاه اینترنتی خود نوشت: «روز جمعه ما بیانیه‌ مهمی در زمینه حفاظت از توافق هسته‌ای با ایران صادر کردیم؛ مبنی بر اینکه ساز وکار "اینستکس" اجرایی شده است و اولین معاملات در آن در حال پردازش است. هفت کشور اروپایی و سه کشور که این سازو کار را ایجاد کرده‌اند یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا به ما خواهند پیوست. روز جمعه ما همچنین در کمیسیون مشترک برجام شرکت داشتیم که تضمینی برای اجرای این توافق محسوب می‌شود.»

کمیسیون مشترک برجام در پایان نشست روز جمعه خود در وین، بیانیه‌ای 9 بندی صادر کرد و طی آن اعلام شد که اعضای برجام در حال تلاش هستند تا اینستکس را به روی فعالان اقتصادی کشورهای ثالث نیز باز کنند. (جزئیات بیشتر)

این بیانیه در حالی صادر شد که " سید عباس عراقچی"  معاون وزیر خارجه کشورمان عصر روز (جمعه) پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در جمع خبرنگاران و در تشریح گفت وگوهای انجام شده در این نشست گفت: «ما امروز یک جلسه طولانی داشتیم بیش از سه ساعت، در مجموع جلسه مثبت و سازنده ای بود و نسبت به جلسات گذشته ما یک گام به جلو به شمار می آید، البته هنوز تا خواسته های جمهوری اسلامی فاصله قابل توجهی وجود دارد و با دستاوردهای ملموسی که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد، هنوز فاصله داریم.»

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد هم روز شنبه ساز وکار ویژه تجارت اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" INSTEX را همچون ماشینی بسیار زیبا اما بدون بنزین توصیف کرد و گفت: "اینستکس" در وضعیت فعلی، کافی نیست.

"مجید تخت روانچی" در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه "اینستکس" باید جوابگوی نیازهای ایران باشد تصریح کرد، این سازوکار بدون پول همچون ماشین بسیار زیبای بدون بنزین است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل به بدعهدی اروپایی ها در قبال برجام اشاره کرد و اظهار داشت از زمانی که آمریکا از برجام خارج شده است (8 می 2018)، اروپایی‌ها اقدام ملموسی برای حفظ این توافق  انجام نداده‌اند.

"تخت روانچی" با بیان اینکه برجام در حال حاضر درست کار نمی کند تاکید کرد ایران نمی‌تواند به ایفای تعهدات خود در این توافق بین المللی به صورت یکطرفه ادامه دهد و از منافع آن بهره مند نشود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود، ایران در یک سال اخیر تمامی تعهدات برجامی خود را انجام داده است اما اروپایی ها تنها به صدور بیانیه و اعلام حمایت از برجام اکتفا کرد‌ه‌اند.

"تخت روانچی" با تاکید بر اینکه صرف اعلام حمایت از برجام، مشکل ایران را حل نمی‌کند اظهار داشت، اگر اروپا خواهان حفظ برجام است باید  اقدامات محسوس و عملی برای نجات آن انجام دهد.

اروپا در جریان مذاکرات با ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های هسته ای، متعهد شد ساز و کار مالی ویژه ای برای بی‌اثر کردن تحریم‌‌های آمریکا ضد ایران ارائه کند.

اروپا 31 ژانویه بالأخره پس از ماه‌ها، رسما راه‌اندازی "اینستکس" را اعلام کرد؛ این کانال مالی اما در عمل هنوز اجرایی نشده است.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد؛ اقدامی که با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

117

تخت روانچی: "اینستکس"، ماشینی زیبا اما بدون بنزین است

اتحادیه اروپا: "اینستکس" عملیاتی شد

عراقچی: صبر راهبردی ایران به پایان رسیده است 

 

کامنت