تیر 27, 1398 17:49 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • ابراز تمایل روسیه برای پیوستن به «اینستکس»

وزیر امور خارجه روسیه، از تمایل این کشور برای پیوستن به سازوکار مالی اروپا و ایران «اینستکس» خبر داد.

به گزارش پارس تودی؛ «سرگئی لاوروف» روز پنجشنبه در گفت وگو با روزنامه فایننشال تایمز (Financial Times) گفت: روسیه به همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا درباره اینستکس (INSTEX) علاقه‌مند است.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: هرچه تعداد کشورها و قاره‌های درگیر در این سازوکار بیشتر شود، کارایی آن در مجموع بیشتر می شود.

لاوروف تصریح کرد، ظرفیت کامل اینستکس تنها زمانی قابل بهره برداری است که این سازوکار برای مشارکت همه کشورها، نه فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایجاد شده باشد.

لاوروف، اینستکس را ابزار خوبی برای اجرای پروژه‌هایی دانست  که آمریکا آنها را قویا تخریب کرده است.

لاوروف همچنین خواستار توسعه اینستکس در زمینه صادرات نفت ایران شد و گفت: اگر بیانیه‌های اتحادیه اروپا با گام‌های محکم و پیشرفت‌های عملی از جمله در ارتباط با استفاده از اینستکس برای  تجارت نفت ایران همراه شود، به برگرداندن ثبات برجام کمک می کند.

اینستکس یا ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا،  ابزار ویژه مالی است که 31 ژانویه 2019 آلمان، فرانسه و بریتانیا در راستای حفظ برجام و مقابله با تحریم‌های آمریکا، برای تسهیل تجارت غیردلاری با ایران ایجاد کردند.

تهران خواهان اقدام عملی و موثر طرف‌های اروپایی در اجرای  تعهداتشان در قبال برجام و در راستای تامین منافع ایران در این توافق است.

141/118

بیشتر بخوانید:

لاوروف: اروپایی‌ها باید به تعهدات اقتصادی خود در برابر ایران عمل کنند

وعده آلمان درباره تلاش تروئیکای اروپایی برای حفظ برجام 

 

کلیدواژه

کامنت