مرداد 06, 1398 07:24 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ریابکوف:

 معاون وزیر خارجه روسیه شنبه شب اعلام کرد، کانال ویژه تجارت اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" INSTEX و وضعیت "راکتور آب سنگین اراک" مهم‌ترین موضوعات نشست آتی کمیسیون مشترک "برجام" هستند.

به گزارش پارس توی، "سرگئی ریابکوف" تاکید کرد اگر مکانیزم اینستکس برای کشورهای ثالث باز شود تا بتوانند نفت ایران را خریداری کنند، شانس حفظ برجام افزایش خواهد یافت.

"ریابکوف" به اقدامات برجامی اخیر ایران نیز اشاره کرد و گفت: گام های تهران امکان حفظ برجام را فراهم می کند.

نشست فوق العاده کمیسیون مشترک "برجام" امروز (یکشنبه) در وین اتریش برگزار می شود.

این نشست به درخواست فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایران برگزار می شود.

در این نشست «مسائل مرتبط با اجرای برجام و همه ابعاد آن» بررسی خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند. عبور از سطح غنی سازی3.67 درصد و میزان اورانیوم غنی شده تعیین شده در برجام از جمله این موارد بودند.

جمهوری اسلامی ایران یکشنبه 7 ژوئیه پس از پایان مهلت 60 روزه خود به اروپایی ها برای اجرای تعهدات برجامی‌شان،  فرایند عبور از سطح غنی سازی 3.67 درصد را آغاز کرد.

ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح کرده است این اقدامات  در صورتی که شرکای برجام، گام‌های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

یکی از اقدامات وعده داده شده اروپایی ها در جریان مذاکرات با ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) که هنوز عملیاتی نشده "اینستکس" است.

139/118

بیشتر بخوانید:

بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام

برگزاری نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام؛ ششم مرداد

غنی سازی اورانیوم، حق خدشه ناپذیر ایران در چارچوب برجام/تحلیل

کلیدواژه

کامنت