آذر 01, 1398 10:25 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • انتقاد روسیه از ادعای دروغ آمریکا درباره حمایت از مردم ایران/ تحلیل

پارس تودی- آمریکا در دوره ریاست جمهوری "دونالد ترامپ" با اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران که از جمله شامل اجرای بی سابقه ترین تحریم ها علیه ایران می شود، خصومت خود با ملت ایران را بیش از پیش به معرض نمایش گذاشته است.

با این حال مقامات ارشد آمریکایی مدام دم از حمایت از مردم ایران می زنند.

این مساله واکنش انتقاد آمیز روسیه را موجب شده و مسکو اعلام کرده که از ادعای آمریکا درباره حمایت از مردم ایران "مبهوت" شده است.

"ماریا زاخارووا"، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در واکنش به ادعای "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا مبنی بر حمایت از مردم ایران گفت: واشنگتن عامل اغلب مشکلات کنونی ملت ایران است.

زاخارووا اظهار داشت، «ادعاهای پمپئو ما را مبهوت کرد، زیرا بیشتر چیزهایی که موجب جرقه خوردن نارضایتی‌ها و مسائل دیگر در ایران شده است، اقداماتی است که خود آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده است».

زاخارووا متذکر شد، دریافت مواد دارویی، غذا و سایر اقلام ضروری حق مردم ایران است و آمریکا با اقدامات خود این حقوق را زیر پا گذاشته است.

در پی اغتشاشات اخیر در ایران، دولت "ترامپ" که ضمن خروج از برجام، تحریم‌های یکجانبه و بی سابقه ای علیه ایران وضع کرده، در نقش دلسوز مردم ایران ظاهر و مدعی شده است که از آنچه در ایران می‌گذرد نگران است.

"پمپئو" شامگاه شنبه در پیامی توییتری مدعی حمایت واشنگتن از مردم ایران شد و گفت، آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می‌کند.

این در حالی است که دولت ترامپ تمام تلاش خود را معطوف به افزایش فشارها علیه ایران کرده تا به زعم خود تهران را وادار به تسلیم در برابر خواسته های نامشروع واشنگتن نماید.

به گونه‌ای که این فشارها سبب شده تا فروش و انتقال داروها و کالاهای بشردوستانه به ایران با مشکل مواجه شود و بیماران متعددی به ویژه افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج در داخل ایران از این مساله رنج ببرند.

ترامپ در عین حال محدودیت‌های شدیدی را علیه ورود شهروندان ایرانی به آمریکا به کار گرفته است که کاملا با ادعای پمپئو در حمایت از مردم ایران در تضاد است.

این مساله یعنی رویکرد دوگانه آمریکا در برخورد با ملت ایران کاملا مورد توجه روسیه قرار گرفته است.

به گفته زاخارووا: از یک سو واشنگتن حداقل به‌ صورت کلامی، از خواسته‌های مردم ایران حمایت می‌کند و از سوی دیگر هر کاری که می‌تواند انجام می‌دهد تا مردم این کشور را متحمل رنج و سختی کند».

ترامپ با اعلام خروج آمریکا از برجام و احیای تحریم های هسته ای علیه ایران، وارد جنگ اقتصادی با هدف ایجاد فقر گسترده و بروز ناآرامی در ایران شده است؛ وی و دیگر مقامات ارشد آمریکایی بارها از لزوم فشار بی سابقه به مردم ایران سخن رانده اند تا به زعم خود در چارچوب "سیاست فقر و شورش" مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی را در مقابل هم قرار دهند.

این مساله نشانه کینه شدید ترامپ از ملت ایران، به دلیل ناکامی وی در همراه ساختن ایرانیان با تلاش های خود برای به شکست کشاندن جمهوری اسلامی ایران است. 

به رغم فشارهای بی سابقه آمریکا اما ملت ایران در چهار دهه گذشته همواره در برابر این فشارها مقاومت کرده است.

این مساله ای است که حتی تحلیلگران آمریکایی نیز به آن اذعان کرده اند.

پایگاه خبری و تحلیلی "نشنال‌اینترست" روز پنجشنبه در مقاله‌ای سیاست دولت ترامپ علیه ایران، موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را راهبردی ورشکسته توصیف و تأکید کرد، تهران تسلیم فشار واشنگتن نخواهد شد.

به نوشته این پایگاه خبری: کاری که ایالات متحده نباید انجام دهد ادامه وضع فعلی است. فشار حداکثری سیاستی ورشکسته است.»

رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران موید این مساله است که وی هیچ گونه شناخت واقعی از ایرانیان ندارد.

تجربه 40 سال گذشته نشان می دهد که هر قدر فشار خارجی علیه ایران افزایش پیدا کرده بر همبستگی و انسجام داخلی افزوده شده است. 

نویسنده:سید رضا میر طاهر

138/117

بیشتربخوانید:

انتقاد روسیه از اظهارات ریاکارانه وزیر امورخارجه آمریکا درمورد ایران

پشتیبانی مجدد مقامات ارشد آمریکا از اغتشاشات اخیر در ایران/ تحلیل

عامل تحریم ملت ایران مدعی حمایت از ایرانیان شد

کلیدواژه

کامنت