تیر 09, 1399 13:49 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]
  • انتخابات شهرداری‌ها در فرانسه؛ شکست حزب مکرون و آینده پیش رو

ایران پرس: انتخابات شهرداری‌ها در فرانسه پس از یک وقفه سه ماهه که در پی اجرای قرنطینه به منظور مهار همه گیری ویروس کرونا صورت گرفت، برگزار شد و براساس نتایج اعلام شده، حزب "جمهوری به پیش" امانوئل مکرون رییس جمهوری این کشور در این انتخابات با شکست سنگینی مواجه شده است.

آتوسا دینیاریان- انتخابات شهرداری‌ها در فرانسه در حالی برگزار شد که میزان مشارکت شهروندان فرانسوی به دلیل شرایط ناشی از ویروس کرونا کم گزارش شده است، اما بسیاری نیز معتقدند عدم مشارکت گسترده فرانسویان در این انتخابات به نوعی نشان دهنده اعتراض مدنی آنان است.

طبق اعلام وزارت کشور فرانسه، میزان مشارکت در دور دوم انتخابات شهرداری‌ها حدود ۳۴ درصد بوده است که این میزان مشارکت بدترین نرخ در تمامی انتخابات های شهرداری های فرانسه از زمان آغاز جمهوری پنجم در فرانسه قلمداد می شود.

ژان - لوک ملانشون Jean - Luc Mélenchon رئیس حزب فرانسه مستقل این غیبت گسترده را نوعی اعتراض توصیف کرد و گفت: روشن است که اکثریت مردم فرانسه به اعتصاب مدنی دست زده اند.

براساس شمارش آرای صورت گرفته در شهرهای مختلف فرانسه، نامزدهای حزب سبزها،سوسیالیست ها و حزب راست افراطی توانستند در انتخابات این دوره شهرداری ها موفقیت های چشمگیری به دست آورند. پیروزی «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه که در شهر اَور (Havre)  نامزد شده بود از شگفتی های این انتخابات  بود.

شکست حزب مکرون در انتخابات شهرداری ها

 

فلیپ با کسب ۵۸ درصد آرا در این انتخابات پیروزی چشمگیری به دست آورد که احتمالا بر آینده سیاسی کابینه تاثیر خواهد گذاشت.

انتخابات شهرداری ها در فرانسه، رویداد مهمی محسوب می‌شود که نتایج آن می‌تواند در ساختار و ترکیب قدرت سیاسی تأثیرگذار باشد به ویژه انتخاب شهردار پایتخت و شهرهای بزرگ فرانسه، می‌ تواند پیامدهای مهمی در عرصۀ سیاست داخلی فرانسه داشته باشد.

از این رو این انتخابات آزمون مهمی برای مکرون رئیس جمهوری فرانسه و حزب وی محسوب می شد اما این حزب در انتخابات جاری در شهرهای بزرگ فرانسه نتوانست کرسی های قابل توجه ای به دست آورد. این در حالی است که به رغم برخی پیش بینی ها، مکرون امیدوار بود که حزبش بتواند با پیروزی در این انتخابات زمینه را برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2022 این کشور فراهم آورد.

اما اکنون، با توجه به نتیجه انتخابات وشکست نامزد‌های حزب جمهوری به پیش، ضربه‌ای به وجهه سیاسی امانوئل مکرون وارد شده است.

در واقع شکست حزب مکرون بیش از پیش نشان دهنده ضعف عملکرد رییس جمهوری فرانسه و نارضایی شهروندان این کشور از وی است.

مکرون که با وعده بهبود شرایط اقتصادی به ویژه ایجاد اشتغال و افزایش رشد اقتصادی، قدرت را در فرانسه به دست گرفت، اکنون عملکردش با انتقاد و نارضایی عمومی و روز افزون فرانسویان روبه رو است.

شروع و ادامه جنبش جلیقه زردها در دوسال اخیر نشانه ای از اوج گرفتن نارضایتی های اجتماعی در این کشور است.

تظاهرات گسترده جلیقه زرد‌ها در شهر‌های مختلف فرانسه

یانیک ژادو Yannick Jadot نماینده اروپایی سبزها گفت: "این انتخابات در شرایط خاصی برگزار شد. ما شاهد یک بحران دمکراتیک هستیم که بحران بی تحرکی دولت مکرون نیز به آن افزوده شده است."

اگرچه نتایج انتخابات شهرداری ها شکست بزرگی برای مکرون و حزب جمهوری به پیش وی به شمار می رود، اما وی همچنان امیدوار است در مدت باقی مانده بتواند شرایط اقتصادی و اجتماعی در فرانسه را سامان داده و بار دیگر با کسب رضایت فرانسویان و رای آنان، قدرت را در این کشور به دست گیرد.

از این رو مکرون متعهد شد با ارائه جزئیات برنامه دو سال آخر دوران ریاست جمهوری اش در ماه ژوئیه، موقعیت خود را بار دیگر احیا کند.

این برنامه قرار است از طریق اصلاحات در کابینه و تغییر ساختار دولت به ویژه با جایگزینی ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه انجام شود.

با این حال به نظر نمی رسد مکرون شانس زیادی برای انتخابات آینده داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نارضایتی بیش از نیمی از مردم فرانسه از عملکرد دولت در مقابله با کرونا

بی اعتمادی بیش از نیمی از مردم فرانسه به مکرون

 

کلیدواژه

کامنت