شهریور 21, 1399 16:58 Asia/Tehran [Updated: شهریور 21, 1399 22:17 Asia/Tehran]
  • اولین پیمان تجاری در دوره پسابرگزیت ؛ توافق بریتانیا با ژاپن

دولت بریتانیا روز جمعه همزمان با بن بست در مذاکرات خود با اتحادیه اروپا اعلام کرد که با ژاپن به توافق تجاری دست یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، توافق لندن با توکیو اولین پیمان تجاری «مهم» برای بریتانیا از زمان خروج این کشور از اتحادیه اروپا در ماه ژانویه سال جاری (بهمن سال گذشته شمسی) به شمار می رود.

به گزارش یورونیوز، بنا به اعلام وزارت تجارت بین المللی بریتانیا ، ارزش مبادلات تجاری این کشور با ژاپن در چارچوب توافق تجاری به دست آمده حدود ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون پوند افزایش خواهد یافت.

این توافق به شرکت های بریتانیایی امکان می دهد تا برای ۹۹ درصد صادرات خود به ژاپن از تعرفه های گمرکی معاف شوند.

بریتانیا درحالی با ژاپن بر سر اصول پیمان تجاری به توافق دست یافته است که در مذاکرات این کشور با اتحادیه اروپا بر سر روابط دو جانبه پس از پایان دوره انتقال برگزیت ، پیشرفتی حاصل نشده است. لندن و بروکسل اگر تا پایان سال جاری میلادی نتوانند به توافق دست یابند و دوره انتقالی برگزیت را نیز تمدید نکنند، از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی مجبور به اجرای مقررات سازمان تجارت جهانی با اعمال تعرفه های گمرکی بالا خواهند شد.

دولت بریتانیا امیدوار است تا توافق تجاری با ژاپن به تقویت مبادلات شرکت های بریتانیایی با منطقه آسیا و اقیانوسیه منجر شود. با این حال منتقدان برگزیت براین باور هستند که دستیابی به چنین توافقی نمی تواند اثرات منفی سناریوی عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا را کاهش دهد. بریتانیا هم اکنون حدود نیمی از مبادلات تجاری خود را با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا انجام می دهد.

نگرانی ها از آینده مبادلات تجاری بریتانیا در حالی افزایش یافته که این کشور با رکود شدید اقتصادی به دنبال محدودیت های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا روبرو است.

طبق آمارها اقتصاد بریتانیا ۱۱.۷ درصد نسبت به ماه فوریه (بهمن اسفند) کوچک شده است.

طرح دولت بریتانیا برای تصویب لایحه ای که درآن بخش هایی از توافق این کشور با اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه نقض شده است ، روابط لندن و بروکسل را در روزهای گذشته تحت تاثیر قرار داد.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این لایحه «به طور جدی» به اعتماد دوجانبه لطمه زده است و احتمال اقدام حقوقی علیه لندن وجود دارد.

144

بیشتر بخوانید: 

آخرین گام برگزیت؛ خروج از فردا اجرایی می شود/ تحلیل

پارلمان اروپا "برگزیت" را تصویب کرد

هشدار اتحادیه اروپا درباره دست نیافتن به توافق تجاری با بریتانیا دردوره پسا برگزیت/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت