شهریور 28, 1399 10:30 Asia/Tehran [Updated: شهریور 28, 1399 11:04 Asia/Tehran]
  • پارلمان اروپا خواستار تحریم تسلیحاتی عربستان شد

پارلمان اروپا به دلیل نقش عربستان در پرونده قتل "جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد سعودی و کشتار غیرنظامیان در جنگ یمن خواستار تحریم تسلیحاتی رژیم سعودی شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، قانونگذاران اروپایی در گزارش مربوط به صادرات تسلیحاتی اتحادیه اروپا که روز پنجشنبه تصویب شد، از تمام اعضای این اتحادیه خواستند به نشانه اعتراض به قتل "جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد سعودی، از الگوی آلمان، فنلاند و دانمارک در وضع محدودیت‌ها بر صادرات تسلیحات خود به عربستان سعودی پیروی کنند.

"جمال خاشقجی"، روزنامه نگار منتقد سعودی دوم اکتبر 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی به دست ماموران اعزام شده از ریاض به قتل رسید.

در این مصوبه همچنین به این نکته اشاره شده که تسلیحات صادر شده به عربستان سعودی و امارات در جنگ علیه یمن استفاده شده  است؛ «جایی که 22 میلیون نفر نیازمند کمک بشردوستانه و تدابیر حفاظتی هستند».

جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن از 26 مارس 2015 آغاز شد و بیش از 2 هزار روز از این جنگ می گذرد. مرکز حقوق بشری «عین الانسانیه» اخیراً اعلام کرد طی دو هزار روز گذشته 16 هزار و 978 شهروند یمنی بر اثر حملات زمینی، هوایی و دریایی ائتلاف سعودی کشته شده ‌اند که سه هزار و 790 نفر از آنها کودک و 2 هزار و 381 نفر زن هستند.

مطابق این گزارش، 26 هزار و 203 نفر نیز زخمی شده اند که چهار هزار و 89 نفر آنها کودک و 2  هزار و 780  نفر زن هستند. علاوه بر این، در اثر این جنگ بیش از 3 میلیون یمنی آواره شده اند.

سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری تاکنون بارها از آمریکا و دیگر کشورهای حامی ائتلاف متجاوز سعودی خواسته ا‌ند، صادرات تسلیحات به عربستان را متوقف کنند، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که حساب ویژه ای بر فروش سلاح به عربستان و امارات باز کرده، مخالف توقف صادرت سلاح به این کشورها است.//114

بیشتر بخوانید:

سلاح‌های آمریکایی- انگلیسی، عامل تداوم جنگ در یمن

2 هزار روز جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن

کلیدواژه

کامنت