آبان 22, 1399 16:00 Asia/Tehran [Updated: خرداد 08, 1400 22:21 Asia/Tehran]

هواپیمای دوزیست عظیم الجثه ساخت روسیه بعد از 30 سال از قعر دریا بیرون کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «هیولای دریای خزر» نامی بود که ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» بر هواپیمای دوزیست عظیم الجثه ساخت روسیه گذاشته بودند که حالا بعد از 30 سال از قعر دریا بیرون کشیده شده است و تصاویرش در فضای مجازی دست به دست می‌شود.

این هواپیما سال 1960 در بحبوحه جنگ سرد به دستور دبیر اول حزب کمونیست ساخته شد.

این هواپیمای دو زیست که بعد‌ها تحت عنوان «ائروپلن» به خدمت نیروی دریایی ارتش سرخ درآمد عملا پاسخی بود به زیردریایی موشک انداز «پولاریس» سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو).

ائروپلن ویژگی‌های زیادی داشت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قابلیت تیک آف عمودی، توانایی پرواز در ارتفاع پنج متری سطح آب، مصرف بهینه سوخت در ارتفاع کم و رادار گریزی اشاره کرد.

اما مشهورترین نوع ائروپلن، هیولای دریای خزر است که غول پیکرترین هواپیمای ساخته شده به دست بشر تا سال 1988 نیز به شمار می‌آید.

این غول عظیم الجثه ده موتور توربو فن داشته که بتواند وزن 550 تنی این هواپیما را به حرکت درآورد. این ائروپلن در سال 1980 در دریای خزر سقوط کرد.

به گفته برخی این حادثه به خاطر خطای خلبان در کنترل صحیح هر 10 موتور این ائروپلن رخ داد و این هیولا برای بیش از 30 سال در قعر دریا ماند.

حالا مسئولان روسی پس از یک عملیات طولانی این هیولای پرنده را از دریا بیرون کشیده اند و قرار است در موزه جنگی در شهر دربند روسیه به نمایش گذاشته شود.

117

کلیدواژه