آذر 07, 1399 05:27 Asia/Tehran [Updated: آذر 07, 1399 05:48 Asia/Tehran]
  • تصویب قطعنامه علیه ترکیه در پارلمان اروپا

نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای وضع تحریم‌هایی علیه ترکیه را به دلیل  اقدامات این کشور در شرق دریای مدیترانه خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در این قطعنامه که روز پنج شنبه با 631 رأی موافق در برابر تنها 3 رأی مخالف به تصویب رسید، تأکید شده است: «رهبران اروپایی باید وارد عمل شده و تحریم‌های سختی را در واکنش به اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه وضع کنند.»

نمایندگان اروپا در این قطعنامه، عملیات اکتشاف گاز ترکیه در شرق دریای مدیترانه را غیرقانونی خوانده‌اند؛ این در حالی است که ترکیه اکتشاف و استخراج گاز در شرق مدیترانه را حق قانونی خود می‌داند.

این قطعنامه با فشار فرانسه در صحن پارلمان اروپا مطرح شد.

هفته گذشته «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه در اظهاراتی تهدیدآمیز خطاب به مقامات آنکارا گفت: «ترکیه می‌داند که باید چه ‌کار کند؛ تقابل یا همکاری، به آنها بستگی دارد.» 

ترکیه و یونان برسر مالکیت مناطقی در شرق دریای مدیترانه که به دلیل اکتشافات نفت و گاز اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است، اختلاف دارند. 

ترکیه در ماه‌های گذشته با اعزام کشتی‌های حفاری به دریای مدیترانه برای امور اکتشافی بر تنشهای خود با یونان و قبرس افزوده است. 

اتحادیه اروپا ماه گذشته ترکیه را تهدید کرده بود در صورتی که «اقدامات تحریک‌آمیز» در شرق مدیترانه را متوقف نکند با تحریم‌های این اتحادیه روبرو می‌شود.// 114

بیشتر بخوانید:

احضار سفیران اتحادیه اروپا و ایتالیا و کاردار آلمان از سوی وزارت خارجه ترکیه

تهدید اتحادیه اروپا به تحریم اقتصادی ترکیه

کلیدواژه