آبان 09, 1399 12:32 Asia/Tehran [Updated: آبان 09, 1399 12:41 Asia/Tehran]
  • تهدید اتحادیه اروپا به تحریم اقتصادی ترکیه

اتحادیه اروپا، ترکیه را تهدید کرد در صورتی که «اقدامات تحریک‌آمیز» در شرق مدیترانه را متوقف نکند با تحریم‌های این اتحادیه روبرو می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «اورزولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا پس از برگزاری نشست مقامات اتحادیه اروپا از طریق ویدئو کنفرانس، تهدید کرد: در صورتی که آنکارا به اقدامات غیرقانونی خود در دریای مدیترانه ادامه دهد، این اتحادیه از همه ادوات و امکانات موجود در حوزه این اتحادیه استفاده خواهد کرد.

فون در لاین در ادامه افزود، این کمیسیون تحریم‌های اقتصادی علیه آنکارا در نظر گرفته است که امکان اجرای فوری این تحریم‌ها وجود دارد.

«شارل میشل» رئیس شورای اروپا نیز پس از برگزاری این نشست گفت: "ترکیه حتی یک روند مثبت را در پیش نگرفته است."

پیش از این و همزمان با افزایش تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه برسر حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی ترکیه برای استخراج منابع نفت و گاز در منطقه، سران فرانسه، ایتالیا، مالت، پرتغال، یونان و بخش روم‌نشین قبرس در نشست 10 سپتامبر با عنوان «مدیترانه-7»، توقف فعالیت های اکتشافی ترکیه در منطقه را خواستار شده بودند.

ترکیه و یونان برسر مالکیت مناطقی در شرق دریای مدیترانه که به دلیل اکتشافات نفت و گاز اهمیت ویژه ای پیدا کرده است، اختلاف دارند.

ترکیه در ماه های گذشته با اعزام کشتی‌های حفاری خود به دریای مدیترانه برای امور اکتشافی بر تنشهای خود با یونان و قبرس افزوده است. مقامات ترک این اقدامات را منطبق بر  قوانین بین المللی می‌دانند.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی معتقدند، اقدامات ترکیه در شرق دریای مدیترانه برسر حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی غیرقانونی و تنش‌زا است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند، اما ترکیه می گوید تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

117

بیشتر بخوانید:

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و یونان در خصوص تحولات شرق مدیترانه

اردوغان: حل اختلافات در مدیترانه از طریق مذاکره ممکن است

کلیدواژه