شهریور 27, 1399 09:26 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • اردوغان: حل اختلافات در مدیترانه از طریق مذاکره ممکن است

رئیس‌جمهوری ترکیه در تماس تلفنی با صدر اعظم آلمان گفت: تا زمانی که رویکرد عادلانه در مدیترانه شرقی وجود داشته باشد، می‌توان اختلافات را از طریق مذاکره حل کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان تاکید کرد که کشورهای اروپایی باید در مورد مسائل شرق دریای مدیترانه موضعی عادلانه و با منطق داشته باشند.

اردوغان در عین حال تاکید کرد که ترکیه در زمینه حقوق خود مصمم بوده و به اجرای فعالانه سیاست‌هایش ادامه خواهد داد.

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز درخصوص تنش‌ها با یونان در حوزه شرق دریای مدیترانه گفت: "پیش از هرچیز، آتن باید از رفتار تمامیت‌خواهانه دست بردارد و آنکارا نیز می‌گوید که با همه مذاکره می‌کند ولی اگر یونان پیش‌شرط بگذارد، ترکیه هم خواهد ‌گذاشت."

ترکیه و یونان برسر مالکیت مناطقی در شرق دریای مدیترانه که به دلیل اکتشافات نفت و گاز اهمیت ویژه ای پیدا کرده است، اختلاف دارند.

ترکیه در ماه های گذشته با اعزام کشتی‌های حفاری خود به دریای مدیترانه برای امور اکتشافی بر تنشهای خود با یونان و قبرس افزوده است. مقامات ترک این اقدامات را منطبق بر  قوانین بین المللی می‌دانند.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی معتقدند، اقدامات ترکیه در شرق دریای مدیترانه برسر حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی غیرقانونی و تنش‌زا است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند، اما ترکیه می گوید تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

یونان و ترکیه از اواسط دهه 1970 تاکنون سه بار در آستانه جنگ قرار گرفته‌اند.

117

بیشتر بخوانید:

استقبال نخست وزیر یونان از اقدامات ترکیه برای تنش زدایی در مدیترانه

اردوغان: اقدامات تحریک‌آمیز اروپا درباره مدیترانه کمکی به حل مشکل نمی‌کند

خط نشان آنکارا - آتن در مناقشه دریای مدیترانه و پیامدهای آن

حضور ترکیه در شرق دریای مدیترانه؛ تشدید تنش‌های آنکارا با یونان و اتحادیه اروپا

کلیدواژه