بهمن 10, 1399 23:34 Asia/Tehran [Updated: بهمن 10, 1399 23:37 Asia/Tehran]
  • پوتین توافقنامه تمدید 5 ساله پیمان

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه روز جمعه توافقنامه تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی بین روسیه و آمریکا، موسوم به "استارت جدید" را  امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،  کاخ کرملین در بیانیه ای اعلام کرد، "پوتین"، امروز اسنادی را امضا کرده است که به موجب آن، پیمان "استارت جدید" بین روسیه و آمریکا به مدت پنج سال دیگر تمدید می شود.

هردو مجلس دوما و شورای فدراسیون (سنا) روسیه روز چهارشنبه، با تمدید پیمان "استارت جدید" میان مسکو و واشنگتن، موافقت کرده بودند. 

به دنبال موافقت دولت جدید آمریکا برای تمدید پیمان "استارت جدید"، پوتین لایحه تمدید این پیمان را به دومای روسیه ارائه کرده بود.

پیمان استارت جدید آخرین پیمان مهم در زمینه کنترل تسلیحات هسته ای استراتژیک است که هنوز  به حیات خود ادامه می دهد.

دولت روسیه پیشتر با توجه به نزدیک شدن زمان انقضای پیمان استارت جدید، در این باره به دولت پیشین آمریکا هشدار داده بود.

دولت "دونالد ترامپ" رئیس جمهور پیشین آمریکا که همواره به دنبال خروج از معاهدات و توافقنامه‌های دوجانبه و چندجانبه بود، پیشتر اعلام کرده بود،  واشنگتن تنها تحت "شرایط خاصی" حاضر به تمدید پیمان استارت جدید است.

این پیمان،  در ماه فوریه 2021 منقضی می‌شد. 

بر اساس پیمان "استارت جدید" که سال 2010 میان روسیه و آمریکا منعقد شد، دو کشور توافق کردند تعداد کلاهک های هسته ای راهبردی خود را به 1550 فروند مستقر بر روی حداکثر هفتصد موشک بالستیک قاره پیما و بمب افکن راهبردی محدود کنند.

پیمان "استارت جدید"، جایگزین معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به "استارت" است که در سال 1991 منعقد و در دسامبر 2009 منقضی شد.

120

کلیدواژه