بهمن 12, 1399 20:47 Asia/Tehran [Updated: خرداد 31, 1400 22:29 Asia/Tehran]
  •  بررسی وضعیت «قره‌باغ»، محور نشست مشترک مسکو، ایروان و باکو

مقامات ارشد روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان، نخستین نشست گروه کاری مشترک را در مسکو درباره بررسی اوضاع منطقه قره‌باغ کوهستانی و آتش‌بس برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ساعاتی بعد از افتتاح رسمی مرکز مشترک نظارت روسیه و ترکیه بر آتش بس قره باغ، نخستین نشست سه جانبه گروه کاری مسکو، ایروان و باکو برای بررسی وضعیت منطقه قره باغ کوهستانی در مسکو برگزار شد.

این نشست مشترک در سطح معاونان نخست وزیر روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز یکشنبه برگزار و در آن درباره آخرین تحولات در منطقه قره باغ رایزنی شد.

در بیانیه دولت روسیه آمده است: "طرفها (نمایندگان روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان) موافقت کردند که گروههای زیرمجموعه و فرعی کارشناسی مرتبط با خطوط ریلی، خودرویی و ترانزیت، حمل و نقل و امنیت مرزی و بهداشتی در منطقه ایجاد شود."

قرار است، گروه‌های کاری تخصصی و مشترک سه کشور تا دوم فوریه تشکیل و نخستین نشست این گروهها در تاریخ 5 فوریه برگزار شود.

دور جدید درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ با توافق سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان و روسیه و نخست وزیر ارمنستان در 10 نوامبر پایان یافت و آتش بس در این منطقه برقرار شد.

در ادامه روند اجرای آتش بس، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز شنبه اعلام کرد روسیه و ترکیه مرکز مشترک برای نظارت بر روند آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی را افتتاح کردند.

طبق گزارش رسانه های ترکیه، 60 نظامی روسیه و 60 نظامی ترکیه در این مرکز حضور دارند و ماموریتشان را برای نظارت بر آتش بس آغاز کردند.

117

بیشتر بخوانید:

قره باغ؛ محور نشست سه جانبه مسکو

استقبال ظریف از برقراری آتش بس در منطقه قره باغ

کلیدواژه