اسفند 05, 1399 18:24 Asia/Tehran [Updated: اسفند 05, 1399 18:33 Asia/Tehran]
  •  تحریم‌های جدید اروپا علیه روسیه، نماد رویارویی غرب با مسکو

 ایران پرس- روابط روسیه و اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر تحت تأثیر مسائل سیاسی، امنیتی و حقوق بشری دچار تنش‌های متعددی شده است. در برهه کنونی موضع‌گیری بروکسل در زمینه لزوم آزادی «الکسی ناوالنی» سرکرده مخالفان روسیه، دستاویز تشدید فشارها علیه مسکو شده است.

وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه 22 فوریه، به دلیل محکومیت و زندانی شدن الکسی ناوالنی توافق کردند که چهار مقام روسی را در لیست تحریم‌های این اتحادیه قرار دهند. افراد حاضر در این لیست با ممنوعیت ورود به مرزهای اتحادیه مواجه می‌شوند و همچنین اموال آنها مسدود خواهد شد. این تحریم‌ها احتمالاً پس از دیدار سران اروپایی در مارس 2021 اعمال می‌شود.

واکنش مسکو به اقدام خصمانه اتحادیه اروپا

این اقدام خصمانه اتحادیه اروپا واکنش تند مسکو را موجب شده است. وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای تصمیم وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای افزایش تحریم‌ها علیه مسکو را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: «ما تقاضاهای مکرر غیرقانونی و غیرمنطقی، مبنی بر صدور "آزادی" یک شهروند فدراسیون روسیه را که به دلیل ارتکاب جرائم اقتصادی توسط دادگاه روسیه در قلمرو کشور ما و مطابق با قوانین روسیه محکوم شده است، کاملاً غیرقابل‌قبول می‌دانیم.» وزارت خارجه روسیه همچنین چنین اقدامی را به‌منزله مداخله در امور داخلی این کشور خواند.

مرحله جدید تنش در روابط روسیه و اتحادیه اروپا

به نظر می‌رسد با اعلام تحریم‌های جدید بروکسل علیه مسکو روابط تنش آمیز غرب و روسیه وارد مرحله جدیدی شده است. نقطه تمرکز رویکرد اتحادیه اروپا در قبال روسیه مسئله حقوق بشر و به طور خاص، موضوع نحوه برخورد دولت و دستگاه قضایی روسیه با الکسی ناوالنی است. این نخستین بار است که بروکسل از رژیم جدیدی از تحریم‌ها علیه افراد و کشورهای دیگر استفاده می‌کند. این ساز و کار جدید مشابه «قانون ماگنستیکی» آمریکا است و برای وضع تحریم اعمال می‌شود. این ساز و کار 27 کشور عضو این اتحادیه را قادر می‌سازد تا افرادی را که مسئول نقض حقوق بشر هستند ،  با اقداماتی چون مسدود کردن دارایی‌ها و همچنین ممنوعیت سفر مجازات کند.

مسئله‌ای پرسش‌برانگیز، دلیل حساسیت بیش از حد غربی‌ها ازجمله اروپایی‌ها درباره الکسی ناوالنی و سرنوشت وی است. اتحادیه اروپا دولت روسیه را متهم کرده که ناوالنی را هدف حمله با عامل اعصاب «نوویچوک» قرار داده و اکنون نیز با بازگشت او به روسیه، برای حذف ناوالنی از عرصه سیاسی روسیه وی را به چند سال زندان محکوم کرده است. به نظر می‌رسد دلیل این حساسیت نه ملاحظات حقوق بشری بلکه در واقع استفاده ابزاری از این مسئله برای تشدید فشارها علیه مسکو است.

«اسماعیل شعبانف»، عضو شورای امور اقوام و ملیت‌های روسیه می‌گوید: در واقع مسئله به‌کارگیری نوویچوک علیه ناوالنی موضوعی جعلی است و غرب از آن برای فشار علیه روسیه استفاده می‌کند تا به اهداف سیاسی خود و بالاتر از همه، سرنگونی حکومت روسیه دست بیابد.

ناوالنی، ابزار غرب برای مداخله در امور داخلی روسیه

در واقع با توجه به اقدامات قاطعانه روسیه در مقابله با شیوه‌ها و ابزارهای مداخله گرایانه غرب، اکنون ناوالنی یکی از معدود ابزارها و بهانه‌های غربی‌ها برای تداوم مداخله در امور داخلی روسیه به شمار می‌آید. اروپایی‌ها با روی کار آمدن جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا و تشدید موضع‌گیری‌های ضد روسی دولت وی، بر این گمان هستند که اکنون زمان مناسبی برای افزایش فشار به مسکو در راستای اهداف مدنظرشان فرا رسیده است. بدین ترتیب روند روابط اتحادیه اروپا و روسیه به سویی پیش می‌رود که به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک بتوان شاهد مصالحه یا آشتی بین بروکسل و مسکو بود.//114

نویسنده: سید رضا میرطاهر

بیشتر بخوانید:

ماجرای غرب و پرونده ناوالنی

ناوالنی به 3.5 سال حبس محکوم شد

بازداشت "ناوالنی" در فرودگاه مسکو

 

کلیدواژه