فروردین 02, 1400 22:48 Asia/Tehran [Updated: فروردین 02, 1400 23:16 Asia/Tehran]
  • پوتین روابط روسیه و اتحادیه اروپا را نامطلوب خواند

ولادیمیر پوتین در گفت و گوی تلفنی با رئیس شورای اروپا، روابط روسیه و اتحادیه اروپا را نامطلوب و غیررضایت‌بخش خواند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد با توجه به اینکه روزهای ۲۵ و ۲۶ ماه مارس جاری (پنجشنبه و جمعه آینده) در نشست شورای اروپا، روابط روسیه و اتحادیه اروپا بررسی می‌شود، «شارل میشل»، رئیس شورای اروپا در گفت و گو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برخی مسائل دوجانبه و دورنمای روابط مسکو و بروکسل را مطرح کرد.

در این بیانیه آمده است: پوتین وضع روابط روسیه و اتحادیه اروپا را به خاطر رویکرد خصومت‌گرایانه و غیرسازنده شرکای اروپایی نامطلوب خواند.  

پوتین همچنین بر آمادگی برای احیای روابط و همکاری‌های روسیه با اتحادیه اروپا در صورت علاقه‌مندی متقابل طرف اروپایی تاکید کرد.  

همچنین پوتین و میشل در این گفت وگو درباره مسایل دیگری از جمله مبارزه با کرونا و امکان استفاده از واکسن اسپوتنیک وی، حل و فصل بحران اوکراین و مسائل بلاروس رایزنی کردند. 

روابط روسیه و اتحادیه اروپا در اثر واکنش این اتحادیه به موضوع بازداشت آلکسی ناوالنی، سرکرده مخالفان دولت روسیه بار دیگر پر تنش پیگیری می‌شود. 

آلکسی ناوالنی از 29 دسامبر 2020 به دلیل نقض مکرر مقررات آزادی مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت. 

ناوالنی 17 ژانویه هنگام ورود به خاک روسیه بازداشت شد و دادگاه مسکو پس از بررسی اتهامات ناوالنی، وی را به دلیل نقض شرایط آزادی مشروط و جرایم امنیتی به 3.5 سال حبس محکوم کرد.

:بیشتر بخوانید

ماجرای غرب و پرونده ناوالنی

ناوالنی به 3.5 سال حبس محکوم شد

بازداشت "ناوالنی" در فرودگاه مسکو

کلیدواژه