فروردین 19, 1400 01:10 Asia/Tehran [Updated: فروردین 19, 1400 03:02 Asia/Tehran]
  • دبیر شورای امنیت روسیه: روابط با آمریکا در پایین‌ترین سطح قرار دارد

دبیر شورای امنیت روسیه اظهار داشت که روابط بین روسیه و آمریکا در زمان حاضر در پایین ترین سطح از زمان پایان دوره جنگ سرد قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «نیکلای پاتروشف» روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه کامرسانت چاپ مسکو با بیان اینکه وضعیت سیاسی میان مسکو و واشنگتن واقعا نامساعد است، خاطرنشان کرد تاریخ روابط روسیه و آمریکا نشان می‌دهد که دو کشور در شرایط حساس و تعیین کننده توانسته‌اند به رغم اختلافات با یکدیگر همکاری کنند.  

پاتروشف افزود: مسکو و واشنگتن امکان همکاری در مسائلی همچون مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، مقابله با جرایم سازمان یافته، مبارزه با چالش ها و تهدیدهای موجود و نیز مسائل منطقه ای ازجمله مساله سوریه، حل و فصل مسائل خاورمیانه، برجام و مساله هسته ای شبه جزیره کره را دارند.  

دبیر شورای امنیت روسیه افزود آمریکا در حالی روسیه را به بکارگیری سلاح شیمیایی متهم می کند که روسیه این سلاح را ندارد، در حالی که آمریکا زرادخانه بزرگ سلاح شیمیایی دارد و برای نابودی آن عجله نمی کند.

پاتروشف خاطرنشان کرد که روسیه بر اساس پیمان منع تسلیحات شیمیایی، زرادخانه سلاح شیمیایی خود را در زمان کوتاه از بین برد، اما آمریکا تاریخ امحای تسلیحات شیمیایی خود را تا سال ۲۰۲۳ تمدید کرده است.    

دبیر شورای امنیت روسیه همچنین از سخنان اخیر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور مبنی بر آمادگی مسکو برای قطع روابط با اتحادیه اروپا حمایت کرد و گفت به درهای بسته اروپا نخواهیم کوبید اما برای همکاری آماده هستیم.

سرگئی لاوروف در گفتگو با «ولادیمیر سالاویف» مجری سیاسی شبکه تلویزیونی روسیه-یک که از کانال یوتیوب «سالاویف لایو» و سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شد، در واکنش به این پرسش که آیا ما به سوی قطع روابط با اتحادیه اروپا حرکت می کنیم، اظهار داشت: ما بر این باوریم که برای چنین وضعیتی (قطع روابط روسیه با اتحادیه اروپا) آماده هستیم. // 114

بیشتر بخوانید:

بیانیه روسیه به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد تاسیس ناتو

حمایت «جو بایدن» از اوکراین در برابر روسیه؛ تنش آفرینی واشنگتن در شرق اروپا

کلیدواژه