خرداد 20, 1400 15:21 Asia/Tehran [Updated: خرداد 29, 1400 22:30 Asia/Tehran]

ایران پرس: رئیس جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه در اولین اظهارنظر درباره سفرش به منطقه «لادروم» واقع در جنوب شرق این کشور و سیلی که در آنجا از یک مرد ناشناس در میان جمعیت خورد، گفت: "زمانی برای ترسیدن ندارم، بیان نظرات قابل قبول است اما حماقت و خشونت جایی در دموکراسی ندارند."

رسانه‌های فرانسه اعلام کردند، فردی که روز سه‌شنبه به صورت «امانوئل مکرون»  رئیس‌جمهور این کشور، سیلی زده، یک جوان 28 ساله است.

این مرد جوان، با تی‌شرت خاکی‌رنگ و ریشی انبوه که ماسک ایمنی ایام کرونا بر صورت خود داشت، بر صورت رئیس جمهوری فرانسه سیلی زد.

صدای نواختن سیلی بر چهره مکرون حتی در فیلمی‌که از این صحنه گرفته شده است نیز شنیده می‌شود.

پس از آن، محافظان مکرون وارد عمل می‌شوند. محکومیت این جوان حداقل سه سال زندان و پرداخت جریمه نقدی خواهد بود.

بر اساس گزارش‌هایی که در رسانه‌های فرانسه منتشر شده، این فرد بیشتر به نیروهای افراط گرای راست وابستگی داشته است. در حساب کاربری این فرد در شبکه‌های اجتماعی شعارها و مضامین یهودستیزانه نیز مشاهده شده است.

هر چند مردم فرانسه قبلا نیز شاهد وقوع برخی حملات مانند حمله با کیک به «نیکلا سارکوزی» رئیس جمهور پیشین این کشور بوده اند، اما سیلی زدن به امانوئل مکرون آنهم در آخرین سال زمامداری وی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2022 فرانسه، در واقع به مثابه انعکاسی از نارضایتی روزافزون جامعه فرانسه از عملکرد دولت وی و نیز افزایش تنش ها و شکاف های سیاسی و اجتماعی در دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا محسوب می شود.

در تاریخ فرانسه اینکه رئیس جمهور این کشور این چنین مستقیم و به طور فیزیکی و تحقیرکننده هدف حمله قرار گیرد، سابقه نداشته است. در فرانسه، رئیس جمهور مانند پادشاه در دوران پیشین تاریخ این کشور از اهمیتی نمادین برخوردار است.

البته این اقدام از جانب مقامات و احزاب فرانسوی محکوم شده و موضع واحد و گسترده نیروهای سیاسی فرانسه را در پی داشته و آن را به مثابه حمله به دموکراسی دانسته اند.

چنین همدلی و همراهی گسترده نیروهای وابسته به طیف‌های گوناگون سیاسی  فرانسه به ندرت مشاهده شده است.

«برنو لومیر» وزیر اقتصاد ودارایی فرانسه گفت: "این حرکت، هتک حرمت ملت بود و جایگاه ریاست جمهوری را خدشه دار می‌سازد."

«نیکلا دوپون اینیان» رئیس حزب «فرانسه هوشیار» نیز اظهار داشت: "این عمل نشانگر افزایش نگران کننده موج خشونت‌ها در جامعه فرانسه است و رئیس جمهور هم از آن مستثنی نیست، این حمله‌ای ضد ملت فرانسه است."

«یانیک جادو» رهبر حزب سبزهای فرانسه و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور هم گفته است که حمله فیزیکی به رئیس جمهوری، عملا حمله فیزیکی به فرانسه است.

همچنین «ژان لوک ملانشون» یکی از سیاستمدار پوپولیست و چپ فرانسه با امانوئل مکرون ابراز همبستگی کرده است.

حتی «مارین لوپن» رهبر پوپولیست و راستگرای جبهه ملی فرانسه این حمله را محکوم کرده و گفته است که چنین اقدامی به هیچ عنوان مجاز نیست.

برخی تحلیلگران غربی، سیلی زدن به چهره مکرون را ناشی از حساسیت اوضاع حاکم بر فرانسه و فضای خشونت‌آمیز کنونی تلقی کرده اند.

آنها معتقدند که انتخابات محلی فرانسه که در اواخر ماه جاری برگزار می‌شود و همچنین انتخابات ریاست جمهوری مه 2022 باعث تشدید فضای ناآرام حاکم بر فرانسه شده است.

با این حال آنچه که در این زمینه قابل کتمان نیست، نارضایتی شدید فرانسوی ها از عملکرد مکرون در زمینه های مختلف از بحث مبارزه با کرونا تا تشدید خشونت های افراط گرایانه در فرانسه و نیز سیاست ها و اقدامات دولت مکرون در زمینه اقتصادی و اجتماعی است که موجب شکل گیری جنبش های اجتماعی مانند جنبش جلیقه زردها و نیز تشدید شکاف های سیاسی و اجتماعی در این کشور بزرگ اروپایی شده است.

مسلما سیلی زدن به مکرون نیز نماد ابراز این نارضایتی از وضعیت موجود تلقی می شود.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

117

بیشتر بخوانید:

فیلم سیلی مرد فرانسوی به مکرون

کلیدواژه