تیر 30, 1400 17:18 Asia/Tehran [Updated: تیر 30, 1400 17:24 Asia/Tehran]
  • هشدار جوزف بورل درباره پیامدهای قدرت گرفتن طالبان در افغانستان

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد تصاحب قدرت نظامی افغانستان از سوی طالبان برای بسیاری از افغان‌ها، کشورهای منطقه و جامعه جهانی پذیرفتنی نیست و منجر به انزوای این کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جوزف بورل در یادداشتی پیرامون سفرش به تاشکند، پایتخت ازبکستان، برای شرکت در اجلاس «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقه‌ای، فرصت‌ها و چالش ها» نوشت با رئیس جمهوری افغانستان، نخست وزیر پاکستان، وزرای امور خارجه چین و هند پیرامون آخرین وضعیت افغانستان گفت‌وگو کرده است.

وی صلح و امنیت افغانستان را برای ثبات و توسعه کل منطقه، امری حیاتی دانست و افزود در جریان ملاقات های انجام گرفته در خصوص حضور افغانستان در ترکیب همکاری‌های منطقه‌ای تبادل نظر شد.

بورل همچنین نوشت در این ملاقات‌ها نگرانی‌هایش را درباره خشونت‌های طالبان و افزایش شدید تلفات غیرنظامی و شمار فزاینده افغان‌هایی که از کشور فرار می‌کنند، ابراز کرد.

بورل با بیان اینکه صلح و ثبات افغانستان یک هدف و مسئولیت مشترک برای اتحادیه اروپا و جامعه جهانی است، هشدار داد: هرج‌ومرج در افغانستان باعث گسترش قاچاق مواد مخدر و توسعه اندیشه‌های افراطی، تروریسم و خشونت در منطقه می‌شود و امنیت ما در اروپا را نیز به مخاطره می‌اندازد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد کشورهای همجوار افغانستان از جمله آسیای مرکزی نگران تاثیرات منفی تحولات افغانستان هستند، تحولاتی که امنیت اروپا را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آمادگی دارند تا از تلاش‌های مشترک در حوزه افغانستان حمایت کنند.

بورل همچنین تاکید کرد کشورهای همجوار افغانستان در زمینه حمایت از روند صلح و از طریق تعاملات سازنده و عدم حمایت از گروه‌های مسلح در این کشور نقش کلیدی دارند.// 114

بیشتر بخوانید:

تجمع مهاجران افغانستان در مرز اسپین بولدک برای ورود به پاکستان 

افشای ابعاد جدیدی از همکاری آمریکا با داعش در افغانستان

بیانیه لشکر فاطمیون پیرامون تحولات افغانستان

داعش حمله به کاخ ریاست جمهوری افغانستان را بر عهده گرفت.

کلیدواژه