مرداد 05, 1400 04:26 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • ادعای فرانسه: ایران به مذاکرات وین بازنگردد، شانس حصول توافق به خطر می‌افتد

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مدعی شد در صورت عدم بازگشت فوری ایران به پای میز مذاکره در وین، جمهوری اسلامی شانس حصول توافق با قدرت‌های جهانی را به خطر خواهد انداخت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «اگنس وندر مول»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد: اگر ایران به مسیر خود ادامه دهد، نه تنها توافق بر سر رفع تحریم‌ها ، بلکه شانس به نتیجه رساندن گفت‌وگوهای وین و احیای برجام را به خطر می‌اندازد.

مذاکرات میان اعضای کمیسیون مشترک برجام درباره احیای توافق هسته‌ای در وین و با حضور آمریکا در مقر مذاکرات در ماه‌های گذشته جریان داشت.

آمریکا و ایران مذاکرات مستقیمی نداشتند و نمایندگان دولت آمریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام در این زمینه رایزنی کردند. 

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در حالی است که "سیدعباس عراقچی" معاون وزیر خارجه و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات برجام اخیرا اعلام کرده بود مذاکرات وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند.

عراقچی در یک توییت خاطرنشان کرد: "ما در دوران انتقالی به سر می بریم و یک انتقال دموکراتیک قدرت در تهران در حال انجام است." 

وی افزود: "روشن است که گفت وگوهای وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند. این اقتضای هر دموکراسی است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، 8 می 2018  به صورت یکجانبه و غیرقانونی از برجام خارج شد و سیاست موسوم به «فشار حداکثری» را در دستور کار قرار داد. 

مقام‌های دولت "جو بایدن"، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده و گفته‌اند قصد دارند آمریکا را به برجام بازگردانند؛ اما تاکنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران از ابتدای دور جدید مذاکرات در وین بارها اعلام کرده‌اند که بایستی همه تحریم‌های اعمال شده آمریکا لغو شود و پس از راستی آزمایی، ایران نیز تعهداتش را اجرایی خواهد کرد. // 114

کلیدواژه