مرداد 28, 1400 15:37 Asia/Tehran [Updated: مرداد 28, 1400 15:46 Asia/Tehran]
  • بورل: آنچه در افغانستان روی داد فاجعه بود/ آسیای میانه به منطقه بهتری برای اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه آنچه در افغانستان رخ داد فاجعه بود، تاکید کرد، آسیای میانه به منطقه مهمتری برای اتحادیه اروپا در سایه تحولات در افغانستان تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جوزف بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در پارلمان اروپا گفت: تمام کشورهای آسیای میانه باید تماس‌های دیپلماتیک‌ ما را در کانون توجه قرار دهند. آسیای میانه به یک منطقه‌ مهمتر و استراتژیک‌تر برای ما تبدیل خواهد شد. قطعا، تحولات کنونی تاثیر زیادی در این منطقه و ثبات بین‌المللی بر جای می‌گذارد.

بورل متعهد شد که این بلوک کمک بشردوستانه به کشورهای همسایه افغانستان را ارتقا داده تا به آنها در مدیریت بهتر اثرات منفی مرتبط با مهاجران، افزایش خطر تروریسم و قاچاق مواد مخدر کمک کند.

وی همچنین گفت حضور اشخاصی نظیر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی سازش ملی افغانستان در دولت جدید کابل بسیار فوق‌العاده خواهد بود. با این حال احتمال چنین امری اندک است. حتی اگر ما از آنها حمایت کنیم، احتمال آن بسیار کم است. طالبان دولتی را به انتخاب خودش برمی‌گزیند تا امارت اسلامی ایجاد کند.

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: تصاویر نگران کننده ورود طالبان به کابل را پیگیری کردیم.  آنچه در افغانستان روی داد، فاجعه بود و هیچ کسی فکر نمی‌کرد طالبان با این سرعت، کنترل افغانستان را در دست بگیرد. هنوز شماری از افغان‌هایی که با ما همکاری داشتند به فرودگاه کابل نرسیده اند. نگرانی شدیدی درباره شیوه کار طالبان در آینده داریم.

طالبان یکشنبه گذشته ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل را در اختیار گرفت. با فرار اشف غنی عملا دولت در افغانستان سقوط کرد و طالبان به قدرت رسید.// 114

بیشتر بخوانید:

توجیه اشرف غنی برای فرار از افغانستان + ویدیو

تکذیب خروج فرزند احمد شاه مسعود از افغانستان

بایدن: راهی برای خروج بدون آشوب از افغانستان نبود

کلیدواژه