شهریور 25, 1400 00:12 Asia/Tehran [Updated: شهریور 25, 1400 04:10 Asia/Tehran]
  • بیانیه تروئیکای اروپایی در شورای حکام: اقدامات هسته‌ای ایران نگران کننده است/ ایران تولید اورانیوم با درصد خلوص بالا را متوقف کند

سه کشور اروپایی عضو برجام طی بیانیه‌ای مشترک در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواستند که هرچه زودتر تولید اورانیوم با درصد خلوص بالا (۲۰ درصد و بالاتر) را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، کشورهای اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) چهارشنبه شب با صدور بیانیه ای ضمن تکرار ادعاهای بی اساس خود علیه برنامه هسته‌ای ایران و زیر سؤال بردن ماهیت صلح‌آمیز آن، اعلام کردند: «ایران هیچ دلیل موجه غیرنظامی برای چنین فعالیت هایی که دانش مورد نیاز برای استفاده در ساخت سلاح هسته ای را در اختیارش قرار می دهد، ندارد. ایران باید فوراً تولید فلز اورانیوم را متوقف کند. ایران همچنین بعد از نشست گذشته شورای حکام سرعت تولید اورانیوم با درصد خلوص بالا [20 درصد و بالاتر] را 2 برابر کرده است.»

این سه کشور اروپایی در ادامه این بیانیه اقدامات هسته ای ایران را عمیقاً نگران کننده خوانده و اظهار داشتند: «ما امیدواریم که شورای حکام بتواند به طور هماهنگ و متحد از ایران بخواهد که فوراً تولید اورانیوم با درصد غنای بالا را متوقف کند.»

طرف های اروپایی برجام که با کوتاهی های مکرر در اجرای تعهدات برجامی خود باعث واکنش ایران در قالب کاهش تعهدات هسته ای خود طبق حقوق تصریح شده در بندهای 26 و 36 برجام شده اند، در بخش دیگری از این بیانیه خاطرنشان کردند: «توسعه مداوم سانتریفیوژهای قدرتمند و پیشرفته در ایران باعث پیشرفت دائمی توانمندی های غنی سازی این کشور می شود. ایران در مقیاس گسترده اقدام به نصب و به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته کرده است. ما قویاً از ایران می خواهیم که این اقدامات را متوقف کند.»

انگلیس، آلمان و فرانسه در ادامه این بیانیه مشترک مدعی شدند: «ما به عنوان E3 [تروئیکای اروپایی] همچنان به طور کامل حامی برجام هستیم، به فرآیند مذاکره ای که در وین با حضور همه مشارکت کنندگان در برجام و ایالات متحده در پیش گرفته شده است، متعهدیم و بر تسهیل بازگشت ایالات متحده به این توافق و بازگرداندن ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام و احیای منافع برجام برای همه تمرکز داریم. ما قویاً به ایران توصیه می کنیم که فوراً از این فرصت دیپلماتیک استفاده کند.» 

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام  (8 می 2018)  تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند. 

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019 در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود. 

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

بیشتر بخوانید:

روسیه خواستار واقع بینی آمریکا و اروپا در مذاکرات برجام شد

روسیه خواستار از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات وین درباره برجام شد

لاوروف: روسیه همانند ایران هیچگونه تغییری در برجام را نمی پذیرد

 وارونه نمایی بلینکن درباره مذاکرات برجامی و تهدید به کنار رفتن آمریکا

کلیدواژه