دی 24, 1400 11:48 Asia/Tehran [Updated: دی 24, 1400 11:59 Asia/Tehran]
  • هشدار لهستان درباره خطر بروز جنگ در اروپا

ایران پرس: وزیر امور خارجه لهستان روز پنجشنبه هشدار داد که خطر وقوع جنگ در اروپا بیش از هر زمان دیگری در سی سال گذشته بوده و باید راه‌ حل مسالمت‌آمیز برای درگیری‌های اوکراین یافت شود.

«زبیگنیو رائو» در نشست سازمان امنیت و همکاری‌های اروپا گفت: "به نظر می‌رسد خطر جنگ در حوزه این سازمان (شامل 57 عضو) بیش از هر زمان دیگری ظرف سی سال گذشته است."

این مقام لهستانی که ریاست دوره‌ای سازمان امنیت و همکاری‌های اروپا را بر عهده دارد افزود: "به‌ مدت چند هفته است که با چشم‌ انداز تشدید تنش نظامی بزرگی در شرق اروپا مواجه هستیم."

اشاره وزیر خارجه لهستان به تقابل نظامی فزاینده بین روسیه و ناتو به سرکردگی آمریکا در چند هفته اخیر در شرق اروپا بر سر اتهام غربی ها به روسیه درباره قصد این کشور برای حمله به اوکراین است.

آمریکا و متحدانش مدعی هستند که حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می‌شود و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه درصدد حمله به اوکراین است. به همین دلیل واشنگتن ضمن افزایش قابل توجه کمک های نظامی به کی یف، به مسکو درباره پیامدهای عظیم تهاجم به اوکراین، هشدارهای جدی داده است. ضمن این که واشنگتن روسیه را به اعمال بی سابقه ترین تحریم ها تهدید کرده است.

در مقابل، روسیه اتهامات غرب درباره قصد مسکو برای حمله به اوکراین را رد کرده و آمریکا و متحدان اروپایی اش را به تشدید عامدانه تنش‌ها متهم کرده است.

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در واشنگتن می گوید: "ما هیچ گونه قصد تهاجمی نسبت به اوکراین نداریم. به نظر می‌رسد که سیاستمداران آمریکایی افسانه تهاجم قریب‌ الوقوع روسیه به اوکراین را در رسانه‌ها مطرح کرده‌اند و اکنون با «فوبیای» خود مواجه هستند."

مسکو با ارائه طرح هایی به ناتو و آمریکا خواهان ارائه تضمین های معتبر درباره عدم عضویت اوکراین در ناتو و نیز عدم استقرار تسلیحات تهاجمی ناتو در مرزهای روسیه شده است.

در این راستا، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و «وندی شرمن» همتای آمریکایی وی روز دوشنبه 10 ژانویه مذاکرات امنیتی در ژنو را برگزار کردند. همچنین نمایندگان روسیه با نمایندگان ناتو روز چهارشنبه 12 ژانویه در بروکسل گفت‌ و گو کردند. روز پنجشنبه نیز نمایندگان روسیه و سازمان امنیت و همکاری‌ های اروپا جلسه‌ ای در این زمینه برگزار کردند.

با این حال، نتیجه کلی این نشست ها منفی بوده است و غربی ها همان موضع قبلی خود را تکرار کرده و با خواسته روسیه در باره عدم گسترش ناتو به سوی شرق مخالفت کرده اند.

مخالفت روسیه با گسترش ناتو به سوی شرق

همچنین ناتو به بهانه حمله احتمالی روسیه به اوکراین اقدام به استقرار نیرو و تجهیزات نظامی در شرق اروپا به ویژه کشورهای همسایه اوکراین و روسیه و نیز در دریای بالتیک و دریای سیاه کرده که عملا این اقدام، به معنای محاصره و مهار نظامی روسیه به شمار می آید.

روسیه بارها مخالفت خود را با گسترش ناتو به سوی شرق و عضویت کشورهای حوزه خارج نزدیک به ویژه اوکراین در این سازمان نظامی غربی اعلام کرده و مقام‌های ارشد این کشور در مورد پیامدهای چنین اقدامی به سران غربی و آمریکا هشدار داده اند.

بدین ترتیب موضع غیر سازنده و جنگ طلبانه ناتو و آمریکا، اکنون اروپا را به آستانه یک جنگ تمام عیار با روسیه کشانده است.

«الکساندر لوکاشویچ» نماینده روسیه در سازمان امنیت و همکاری‌های اروپا هشدار داد: "اگر در یک بازه زمانی معقول، پاسخ سازنده‌ای به پیشنهاداتی که ارائه کرده‌ایم دریافت نکنیم و سیاست‌های تهاجمی علیه روسیه ادامه یابد، چاره نداریم جز اینکه جمع‌ بندی خود را داشته و برای حفظ توازن قدرت راهبردی و جلوگیری از تهدیدات غیرقابل قبول علیه امنیت ملی روسیه، همه اقدامات لازم را انجام دهیم."

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

بیشتر بخوانید:

گفت و گوی وزیران خارجه آمریکا و اوکراین درباره پاسخ های احتمالی به روسیه

کلیدواژه