فروردین 23, 1401 21:46 Asia/Tehran [Updated: فروردین 23, 1401 21:51 Asia/Tehran]
  • اقتصاد قاره سبز در پی جنگ اوکراین دیگر به وضعیت عادی باز نمی گردد

اقتصاددانان در اروپا پیامدهای جنگ در اوکراین و تحریم های وضع شده غرب علیه روسیه را بر اقتصاد قاره سبز پایدار و امکان بازگشت به شرایط عادی را غیرممکن ارزیابی کردند.

همزمان با درخواست‌ های مکرر اوکراین برای پیوستن به ناتو و دریافت کمک‌ های چندین میلیون دلاری این کشور از غربی‌ ها و در پی تحرکات اخیر غرب در نزدیکی مرز روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور 24 فوریه در پاسخ به درخواست کمک نظامی سران جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین، دستور حمله نظامی در منطقه دونباس را صادر کرد. بعد از آن، جنگنده‌ ها، توپخانه‌ و سامانه‌ های موشکی روسیه، مواضع نظامی اوکراین را هدف قرار دادند.

پوتین تاکید کرده است: این حمله به منزله نازی زدایی اوکراین و خلع سلاح این کشور است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین هشدار داده است که اقدام کشورهای غربی در ارسال سلاح و مزدور به اوکراین، این کشور را به خون می‌ کشد.

کشورهای غربی به‌ ویژه آمریکا طی سال‌ های گذشته از دولت اوکراین حمایت‌ های مالی و نظامی گسترده‌ ای داشته و پس از شروع درگیری‌ ها در این کشور نیز به حمایت‌ های خود در کنار اعزام مزدور ادامه داده‌ اند.

آمریکا و سایر کشورهای غربی در واکنش به اقدام روسیه، تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ ای را علیه مسکو اعمال کرده ‌اند. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، اقتصاددانان در اروپا اعلام کردند که جنگ در اوکراین و تحریم های اقتصادی غرب علیه روسیه در مقایسه با بحران همه گیری ویروس کرونا، تاثیرات بسیار عظیم تری بر اقتصاد و بازارهای اروپا خواهد داشت.

طبق گفته اقتصاددانان در اروپا، تحریم های اعمال شده غرب علیه روسیه به بهانه جنگ در اوکراین هزینه های هنگفتی برای اقتصاد اروپا دارد، سبب افزایش بی سابقه نرخ تورم شده و تهدیدی برای روند بهبود اقتصاد قاره سبز در پی همه گیری ویروس کرونا است.

اکنون بیش از یک ماه از جنگ اوکراین می‌ گذرد و تاکنون 25 کشور اقدام به ارسال تسلیحات مختلف نظامی برای کی‌ یف کرده‌ اند. روس‌ ها تاکید دارند که قصد اشغال اوکراین را ندارند.

رسانه‌های غربی مدعی هستند که با گذشت 6 هفته از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، مسکو نظامیان خود را از بخش شمالی اوکراین در اطراف کی‌یف خارج کرده است و تمرکز خود را بر منطقه دونباس در شرق اوکراین قرار داده است.

از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، کشورهای ناتو و متحدانشان از دخالت مستقیم نظامی در این درگیری خودداری کرده ‌اند، اما به اوکراین اسلحه، مهمات و سوخت می ‌رسانند.

مسکو بارها گفته است که ارسال تسلیحات غربی تنها باعث طولانی شدن درگیری می شود و حتی هشدار داده است که نیروهای روسیه به طور بالقوه می توانند چنین تسلیحاتی را هدف قرار دهند.

116

کلیدواژه