تیر 02, 1401 08:22 Asia/Tehran [Updated: تیر 12, 1401 14:37 Asia/Tehran]
  • آشفتگی سیاسی در بلغارستان| دولت سقوط کرد

نخست وزیر بلغارستان و دولتش پس از تقریبا شش ماه روی کار بودن، در بحبوحه اختلافات فزاینده ناشی از جنگ در اوکراین، با رأی عدم اعتماد سرنگون شدند.

بلغارستان با وجود وابستگی شدید به گاز روسیه درخواست کرملین برای باز کردن حسابی به روبل جهت پرداخت بهای گاز نشد و بنابراین با قطع گاز وارداتی از روسیه مواجه شد.

پرونده دیگری که به اختلافات داخلی در دولت بلغارستان دامن زد مسئله تحویل سلاح به اوکراین بود اگر چه بیشتر اعضا با آن موافق بودند، سوسیالیست ها از پاسخ دادن به درخواست های کیف خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کریل پتکوف» نخست وزیر بلغارستان و دولتش روز چهارشنبه با رای عدم اعتماد مواجه شد و سقوط کرد و این کشور را در بحران جدید سیاسی فرو برد.

«میروسلاو ایوانوف» نایب رئیس پارلمان بلغارستان اعلام کرد متن برکناری نخست وزیر و دولت با 123 رأی موافق و 116 رأی مخالف از مجموع 240 کرسی پارلمان به تصویب رسید.

اکنون خطر گیر افتادن در مارپیچ انتخابات در این کشور حوزه بالکان با شش و نیم میلیون نفر جمعیت که فقیرترین کشور اتحادیه اروپاست، وجود دارد.

بلغارها سال گذشته سه انتخابات پارلمانی را پشت سر گذاشتند. تا زمانی که کریل پتکوف لیبرال طرفدار اتحادیه اروپا پا به عرصه گذاشت و مصمم بود که پس از یک دهه حکمرانی «بویکو بوریسوف» جنجالی ورق فساد را در کشور برگرداند.

حزب محافظه کار بوریسوف، طرح استیضاح پتکوف و دولتش را با تأکید بر شکست سیاست اقتصادی و مالی دولت، در فضای افزایش قیمت ها، ارائه کرد.

نخست وزیر بلغارستان در واکنش به سقوط دولت اعلام کرد، به نبرد ادامه خواهد داد.

«رومن رادف» رئیس جمهوری بلغارستان رایزنی خود را برای تشکیل دولت جدید آغاز کرده است.

112

بیشتر بخوانید:

آغاز جنگ گازی مسکو و اروپا، توقف صادرات گاز روسیه به بلغارستان

کشورهای استونی، بلژیک و بلغارستان به محاصره دریایی علیه مسکو ملحق شدند

بلغارستان یک دیپلمات روس را اخراج کرد

تظاهرات در بلغارستان همزمان با سفر وزیر دفاع آمریکا

کلیدواژه