مرداد 15, 1401 08:13 Asia/Tehran [Updated: مرداد 17, 1401 13:31 Asia/Tehran]

وین- ایران‌پرس: انریکه مورا به دور جدید مذاکرات وین که به صورت فشرده انجام می‌شود، خوش‌بین است و ضرب الاجل 72 ساعته برای مذاکرات را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دومین روز مذاکرات وین با دیدارعلی باقری مذاکره کننده ارشد ایران و «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ كننده مذاكرات احیای برجام در هتل کوبورگ وین به پایان رسید. 

انریکه مورا پیش از این دیدار با «میخاییل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام گفت وگو کرد و سپس جمعه‌شب برای تنفس کوتاهی به بیرون از ساختمان هتل کوبورگ وین آمد و در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره روند مذاكرات گفت: به مذاکرات احیای برجام خوش‌بين است.  

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به اين سوال كه برخي منابع  از ضرب‌الاجل 72 ساعته برای به نتيجه رسيدن مذاكرات برجام سخن گفته‌اند  اظهار کرد: اين خبر را در بلومبرگ ديده و نمي‌داند چه كسي اين را گفته است.                                                                                             

 برخی دیپلمات‌های شرکت کننده در مذاکرات وین هم در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس گفتند: هنوز نمی‌دانند این دور از مذاکرات چقدر به‌طول خواهد انجامید.

از سوی دیگر برخی از خبرنگاران پیش‌بینی می‌کنند که احتمالا این دور از مذاکرات روز یکشنبه پایان یابد.

 با این حال طی  دو روز گذشته  گفت وگوهای فشرده‌ای بین تیم ایرانی با طرف‌های اتحادیه‌اروپا، چین و روسیه در چند نوبت و به طور دوجانبه انجام شد. چند موضوع  ظاهرا در گفت وگوها مورد بررسی است.

یکی از این موضوعات مربوط به منافع اقتصادی است که ایران می‌تواند از برجام کسب کند.

تهران معتقد است این موضوع باید پایدار باشد و به‌همین منظور نیاز به ارائه  ضمانت‌هایی در زمینه همکاری اقتصادی ایران با طرف‌های خارجی است. 

مرندی مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران روز جمعه در توئیتر نوشت: پیشرفت‌هایی حاصل شده اما همه مسائل دیگر از جمله ارائه تضمین به ایران هنوز روی میز است. موضوع دیگر مربوط به مسائل پادمانی است که بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود دارد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هم در وین حضور دارد.محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران در توئیتر نوشت: رئیس جمهوری ایران در گفت وگوهای تلفنی با روسای جمهوری فرانسه، روسیه و چین تاکید کرد فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود، توافق نهایی قابل دست یافتن است. بنابراین انتطار می‌رود تصمیم طرف‌های مذاکره احیای برجام درباره موضوعات مختلف از جمله دو موضوع فوق بتواند سرنوشت این دور از گفت وگوها را تعیین کنند. 

گفتنی است خبرنگاران طی دو روز گذشته از چادر کوچکی که مقابل هتل کوبورگ محل برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین نصب شده است، استفاده کرده و اخبار مربوط به مذاکرات احیای برجام و رفت وآمد هیات‌ها را در هوای بسیار گرم و شرجی وین برای رسانه‌های خود مخابره می‌کنند.

 

119

بیشتر بخوانید:

ادامه گفتگوهای رفع تحریم در وین/ اولیانوف: دیدار پرثمری با هیات ایرانی داشتم

کلیدواژه