شهریور 30, 1401 18:28 Asia/Tehran [Updated: مهر 02, 1401 18:02 Asia/Tehran]
  • اعلام بسیج نظامی از جانب پوتین و چشم انداز گسترش نبرد در اوکراین

ایران پرس: رئیس‌جمهور روسیه، روز چهارشنبه فرمان بسیج نسبی را اعلام کرد که به ارتش روسیه اجازه می‌دهد تا از حدود دو میلیون شهروند روسی ذخیره نظامی، نیروی جنگی خود در اوکراین را تکمیل کند.

«ولادیمیر پوتین» تا پیش از این پوتین از چنین اقدامی خودداری کرده بود، اما به نظر می رسد تحولات نظامی اخیر در صحنه جنگ اوکراین و نیز طرح های مسکو در باره الحاق مناطق وسیعی از اوکراین به خاک خود، وی را به انجام این کار وا داشته باشد.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که آن دسته از شهروندان روسی که در حال حاضر ذخیره هستند و کسانی که در نیروهای مسلح خدمت کرده‌اند و دارای تخصص‌های خاص نظامی و تجربه مرتبط هستند، مشمول خدمت سربازی می‌شوند.کسانی که برای خدمت سربازی فراخوانده می‌شوند، قبل از اعزام به یگان‌ها، با در نظر گرفتن تجربه یک عملیات نظامی ویژه، آموزش‌های نظامی اضافی را می‌گذرانند. 

پوتین با بیان اینکه هرکسی سرزمین و وحدت روسیه را تهدید کند، با آنها مقابله خواهد شد، افزود: "روسیه به برگزاری همه‌پرسی در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا کمک خواهد کرد و امنیت آنها را تضمین می‌کند."

در پی فرمان پوتین، وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه با اعلام بسیج موقت، 300 هزار سرباز ذخیره را برای شرکت در جنگ اوکراین به خدمت زیر پرچم فراخواند.

به نظر می رسد، تحولات مهمی در جنگ اوکراین با توجه به فرمان بسیج عمومی از جانب پوتین در راه باشد. در واقع روسیه عملیات نظامی ویژه خود در اوکراین را با حدود 130 تا 150 هزار نفر نیروی نظامی در سه محور شمال، شرق و جنوب اوکراین در اواخر فوریه 2022 آغاز کرد که در دو جبهه شرقی و جنوبی به موفقیته ای قابل ملاحظه ای دست یافت اما در جبهه شمالی ناچار به عقب نشینی شد، اما اکنون با جذب 300 هزار نیروی نظامی جدید از طریق اعلام بسیج عمومی مسکو قادر خواهد بود تا حملات متقابل و گسترده ای را در مناطق مختلف اوکراین به ویژه در آن مناطقی که اخیرا نیروهای روسی از آن عقب نشینی کرده اند صورت دهد.

با این حال تحولات سیاسی اخیر نشان می دهد که روسیه قصد دارد تا با الحاق مناطق گسترده ای از اوکراین به قلمرو روسیه، جنگ اوکراین را به صورت جنگ رسمی دو کشور و در قالب دفاع از خاک خود تداوم بخشد. در این راستا سران مناطق لوهانسک و دونتسک روز سه‌شنبه اعلام کردند که همه‌پرسی برای پیوستن این مناطق به فدراسیون روسیه از 23 تا 27 سپتامبر برگزار خواهد شد.

مقامات منطقه خرسون در جنوب شرق اوکراین نیز اعلام کرده اند قصد برگزاری همه پرسی برای الحاق به روسیه دارند. همچنین مساله برگزاری همه پرسی در منطقه زاپروژیا نیز مطرح است.

«ویاچسلاو ولودین» رئیس دومای دولتی روسیه اعلام کرد: "در صورتی که ساکنان دونباس و مناطق آزاد شده در اوکراین تصمیم بگیرند بخشی از روسیه شوند، مسکو از آنها حمایت خواهد کرد."

تحقق این امر یعنی پیوستن این مناطق به روسیه بنا بر تجربه قبلی درباره الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 خیلی با سرعت صورت خواهد گرفت. درباره الحاق کریمه برگزاری همه پرسی، تصویب آن در مجالس روسیه و امضای پوتین فقط چند روز زمان برد.

اکنون انتظار می رود روند مشابهی در باره این مناطق اوکراین صورت گرفته و بدین ترتیب روسیه با منضم کردن آنها به خاک خود، در راستای دفاع از خود به اوکراین اعلام جنگ دهد. در این صورت دامنه جنگ گسترش بسیار خواهد یافت.

به نظر می رسد فرمان بسیج عمومی پوتین نیز با توجه به همین مساله  انجام شده باشد تا مسکو نیروهای نظامی کافی برای عملیات گسترده در اوکراین در اختیار داشته باشد.در عین حال پوتین در سخنان اخیر خود صراحتا از امکان کاربرد همه نوع تسلیحات در صورت تهدید تمامیت ارضی روسیه سخن گفت.

وی درباره ادعاهای مقامات غربی مبنی بر نزدیک‌بودن رویارویی هسته ای با روسیه هشدار داد: "ما به کسانی که از سلاح اتمی دم می‌زنند هشدار می‌دهیم که ممکن است باد به سمت آنها بوزد! اگر تمامیت ارضی روسیه به خطر بیافتد از همه ابزارهای موجود استفاده خواهد شد و این یک بلوف نیست."

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

117

کلیدواژه