خرداد 05, 1402 13:05 Asia/Tehran [Updated: خرداد 12, 1402 13:59 Asia/Tehran]
  • تشدید بحران اقتصادی در اروپا؛ آلمان وارد رکود اقتصادی شد

ایران پرس: بحران اقتصادی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشدید شده است به طوری که اکثر کشورهای اروپایی با تورم بالا روبرو شده اند دراین راستا جدیدترین آمارهای منتشر شده نشان می دهد اقتصاد آلمان که موتور اقتصادی اروپا تلقی می شود وارد رکود شده است.

برآورد اداره آمار آلمان نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی با در نظر گرفتن قیمت های فعلی و در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته، حدود سه‌دهم درصد و در سه ماهه آخر سال قبل نیز پنج‌دهم درصد کاهش یافته است. براین اساس این کشور وارد رکود اقتصادی شده است.

«کریستیان لیندر» وزیر دارایی آلمان با تایید این موضوع گفت: آمارهای تولید ناخالص داخلی در کمال تعجب نشانه های منفی دارد و این کشور در حال از دست دادن ظرفیت‌های رشد است.

کشورهای اروپایی طی سال های اخیر و با همه گیری کووید-19 با مشکلات متعدد اقتصادی حاصل از اعمال قرنطینه ها ومختل شدن مبادلات اقتصادی روبرو شدند. با پایان دوران کرونا اگرچه پیش بینی ها حاکی از افزایش رشد اقتصادی و بهبود شرایط بود اما جنگ اوکراین و روسیه ضربه بزرگی را به اقتصاد کشورهای اروپایی وارد کرد.

ورود کشورهای اروپایی در حمایت از اوکراین وتابعیت از سیاست آمریکا دراین جنگ سبب شد تا واردات کشورهای اروپایی از گاز روسیه کاهش یابد و به مرور قطع شود.این موضوع سبب شد  صنعت آلمان که مدت‌ها به گاز ارزان روسیه وابسته بود، ، ضربه سختی را متحمل شود.

افزایش قیمت های انرژی سبب شده تا عملا هزینه تمام شده محصولات افزایش یافته بسیاری از کارخانه ها ورشکست و صنایع کوچک تعطیل شوند. علاوه بر این هزینه‌های نیروی کار در آلمان نیز به دلیل کمبود کارگرماهر بالا رفته است.

براساس آمارهای منتشر شده میزان خرید و مصرف خانوارهای آلمانی در سه ماهه اول سال جاری در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته، ۱.۲ درصد کاهش یافته است. پولی که دولت آلمان نیز هزینه کرده و غیرمستقیم وارد چرخه خرید و فروش می‌شود در همین بازه زمانی ۴.۹ درصد کاهش یافته که رقم قابل توجهی است.

«آندرئاس شلوئورله» کارشناس موسسه مدیریت مالی «دکابانک»، گفت: مصرف‌کنندگان آلمانی زیر فشار سنگین تورم به زانو در آمده‌اند و کل اقتصاد کشور را با خود پایین کشیدند.

چندی پیش «مرکز ماکرواکونومیک» واقع در لندن در گزارشی اعلام کرد: اقتصاد آلمان میلیاردها یورو تا پایان سال ۲۰۲۳ از دست داده که دلیل اصلی آن افزایش بیش از اندازه قیمت انرژی در جهان است.

بر اساس این پیش بینی، کاهش درآمد واقعی آلمان به حدود ۱۱۰ میلیارد دلار طی سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ می‌رسد که برابر با سه درصد اقتصاد سالانه این کشور است.

به رغم همه مشکلات، آلمان همچنان بر کمک نظامی به اوکراین تاکید دارد. دولت آلمان به تازگی اعلام کرده است که  یک بسته تسلیحاتی به ارزش بیش از ۲.۷ میلیارد یورو  برای حمایت از اوکراین اختصاص داده است.

به گفته وزارت دفاع آلمان، این بسته شامل سامانه‌های پدافند هوایی، تانک‌ و خودروهای جنگی پیاده نظام، مهمات توپخانه و پهپادهای شناسایی است.

«بوریس پیستوریوس» وزیر دفاع آلمان در این زمینه گفت: آلمان در حمایت‌های خود از اوکراین جدی است.

آمارهای اقتصادی شرایط وخیم اقتصادی را در کشورهای اروپایی نشان می دهد و حتی آلمان نیز از این موضوع مستثنی نیست. در این زمینه به نظر می رسد مردم این کشور بهای سیاست های جنگ طلبانه را می دهند.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

 112

کلیدواژه