بهمن 13, 1395 11:44 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  •  اتهام روسیه به اوکراین درباره نقض توافقنامه مینسک/ تحلیل

پارس تودی - وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای با اشاره به متشنج شدن اوضاع دونباس در شرق اوکراین از جمله در دونتسک و مناطق اطراف آن اعلام کرد که دولت اوکراین در راستای منافع خود تلاش می کند، بحران اوکراین در سطح بین المللی حفظ شود و بر مناقشه مسلحانه در منطقه دونباس دامن می زند.

در این بیانیه تصریح شده که واحدهای نظامی اوکراین با تسلیحات سنگین مناطق مسکونی استان دونتسک را هدف قرار می دهند در حالی که طبق توافقنامه مینسک-2 این سلاح ها باید از خطوط آتش بس به فواصل دورتر منتقل شوند.

ارتش اکراین در شمال استان  دونتسک

 

از دیدگاه روسیه، دولت غربگرای اوکراین با این گونه اقدامات در صدد است تا نه تنها آتش بحران در شرق این کشور را شعله ور نگه دارد، بلکه به این بهانه خواهد توانست ادامه حمایت همه جانبه غرب بویژه اتحادیه اروپا و آمریکا از خود را در جنبه های مختلف بخصوص در زمینه مالی، اقتصادی و نظامی، تسلیحاتی تضمین نماید.

مسکو برای اثبات ادعای خود در این زمینه به همزمانی حملات نیروهای اوکراین با سفر پترو پوروشنکو رئیس جمهوری این کشور به آلمان اشاره و تاکید کرده است که این نخستین بار نیست که همزمان با سفرهای خارجی سران اوکراین، اوضاع شرق این کشور متشنج می شود.

 پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین

 

بدین ترتیب کی یف امیدوار است بحران اوکراین در سطح بین المللی حفظ شود.در عین حال روسها مدعی هستند که دولت اوکراین هیچ اقدامی برای اجرای توافقنامه مینسک نکرده و با حملات به مناطق شرق این کشور مرتب آن را نقض می کند.

ظاهرا این بار افزایش درگیری های نظامی در شرق اوکراین که دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است، به حدی جدی بوده که  باعث شد تا پترو پوروشنکو رئیس جمهوری این کشور سفر روز سه شنبه خود را به آلمان ناتمام گذاشته و به کی یف بازگردد.

پوروشنکو برای انجام دیدار کاری دو روزه و مذاکره با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به برلین سفر کرده بود، اما با تشدید مناقشه در منطقه دونباس در شرق اوکراین سفر خود را ناتمام گذاشت.

وی در دیدار با مرکل، روسیه را مسئول درگیری های مسلحانه در شرق اوکراین دانست و خواستار تشدید تحریم ها علیه مسکو شد.با این حال نکته ای که این در خواست پوروشنکو را به صورت اقدامی کاملا از قبل برنامه ریزی شده جلوه می دهد این است که نیروهای اوکراینی همزمان با سفر پوروشنکو به آلمان شروع به گلوله باران این مناطق با توپخانه و آتشبارهای سنگین کردند.

این مساله نشان می دهد که رئیس جمهوری اوکراین برای توجیه درخواست خود در زمینه افزایش کمکهای اتحادیه اروپا به کی یف و نیز افزایش فشارها علیه مسکو، ناچار بوده تا دستاویز موجهی در این زمینه داشته باشد.

ظاهرا این دستاویز چیزی جز افزایش ناگهانی حجم و شدت درگیری ها در شرق اوکراین نبوده است.با این حال پیامدهای این مساله بر بحران اوکراین فاجعه بار است.

گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا

 

از یکطرف در شرایط سخت زمستان اوکراین تشدید درگیری ها صرفا منجر به افزایش رنج و آلام غیر نظامیانی می شود که در شرق اوکراین زندگی می کنند و از سوی دیگر  این درگیری ها به مثابه نوعی بازگشت به عقب در مسیر حل و فصل بحران شرق اوکراین از طریق اجرای توافقنامه مینسک -2 است که در 11فوریه 2015 برای برقراری آتش بس و در مراحل بعد، اصلاح قانون اساسی اوکراین و برگزاری انتخابات در شرق اوکراین به امضای کشورهای گروه نرماندی( اوکراین ، روسیه ، فرانسه و آلمان) رسید.

برغم گذشت حدود دوسال  از امضای توافقنامه مینسک- 2 توسط گروه نرماندی هنوز اقدامی مهم برای اجرای مفاد دیگر این توافقنامه جز برقراری آتش بس و عقب کشیدن تسلیحات سنگین و نیمه سنگین از مناطق درگیری آن هم به صورت غیر قطعی انجام نگرفته است.در واقع اکنون وضعیت بن بست در شرق اوکراین حاکم است./113/112

 

کلیدواژه